10 najdôležitejších rád pri výbere hypotéky

Zvažujete úver na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti? Chcete ušetriť na súčasnej hypotéke? Potom si nenechajte ujsť tieto cenné rady.

 

 1. Za čo platiť (ne)musíte

Množstvo ľudí zabudne vziať do úvahy niektoré poplatky, ktoré sa viažu na hypotéku:

 • náklady vo forme úrokov – ich výška závisí od úrokovej sadzby, ktorú banka klientovi poskytne
 • náklady za zmeny pôvodného zmluvného dojednania (ide hlavne o mimoriadne splátky alebo iné zmeny v zmluve o úvere)
 • náklady na uzatvorenie produktov súvisiacich s hypotékou (hlavne bežný účet a poistenie nehnuteľnosti, ale napríklad aj poistenie schopnosti splácať úver alebo životné poistenie)

Najvyšším jednorazovým poplatkom je poplatok za poskytnutie úveru alebo mimoriadny vklad mimo obnovy fixácie. Žiadatelia o hypotéku najčastejšie neberú do úvahy poplatky na správe katastra, vo výške 66 eur, informuje portál vacsiportal.sk      

 1. Úroky fixujte na kratší čas

 Dĺžka fixácie úrokovej sadzby je veľmi dôležitá a často sa mení. V prípade, ak sú súčasné ponúkané sadzby nízke a predpoklad je, že budú narastať, je lepšie vybrať si dlhšiu dobu fixácie úrokovej sadzby. Na druhej strane, ak je predpoklad, že budú sadzby v budúcnosti klesať, je lepšie vybrať si kratšiu dobu fixácie úrokovej sadzby.

 Vo všeobecnosti však platí, že banky pri dlhších dobách fixácie ponúkajú vyššie úrokové sadzby než pri kratších dobách fixácie.

 1. Hypotéka vz, hodnota nehnuteľnosti

LTV predstavuje pomer výšky hypotéky k hodnote založenej nehnuteľnosti. Banky poskytujú  účelové hypotéky vo výške 70 – 100 % LTV. Výška bezúčelových hypoték sa pohybuje okolo 50 – 60 % LTV.

Význam LTV spočíva v tom, že v niektorých bankách má vplyv na výšku úrokovej sadzby, ktorú klient dostane.

 1. Pozor na poistenie nehnuteľnosti

Uzavretie poistenia nehnuteľnosti je nevyhnutnou podmienkou pre poskytnutie hypotéky. Väčšina bánk poskytuje poistenie nehnuteľnosti v spolupráci s konkrétnymi poisťovňami. Klient však nie je viazaný ponukou banky a preto si môže dať poistiť nehnuteľnosť v ktorejkoľvek poisťovni.

 1. Nebojte sa vyjednávať

Pri prvej ponuke banky sa nebojte vyjednávať! Banka má určite priestor na to, aby Vám vedela poskytnúť výhodnejšie podmienky..

 1. Doba splatnosti hypotéky

Základným pravidlom v oblasti poskytovania hypoték je, že čím dlhšia doba splatnosti, tým menšia splátka. Čo sa však bežne nedozviete, je to, že čím je dlhšia doba splatnosti, tým viac vo výsledku za danú hypotéke zaplatíte.

 1. Využite možnosť mimoriadnych splátok

 Raz ročne je možné splatiť 20 % zo zvyšku hypotéky bez toho, aby bol klient povinný platiť za túto mimoriadnu splátku nejaké poplatky a pri obnove fixácie úrokovej sadzby je klient oprávnený splatiť celý zvyšok úveru bez toho aby musel platiť akýkoľvek poplatok.

 1. Päť rokov pre mladých

 Pri hypotéke so štátnym príspevkom pre mladých, vyplýva klientom, ktorí túto hypotéku dostanú zo zákona výhodnejšie, úroková sadzba znížená o 3 percentá, pričom 2 % poskytuje štát a 1 % banka. Podstatou tohto zvýhodnenia je teda, že počas prvých piatich rokov splácania sa klientom úroková sadzby zníži o 3 %, preto je dôležité nastaviť si dĺžku fixácie úrokovej sadzby na obdobie piatich rokov.

 1. Nezabúdajte na tvorbu rezervy

Popri splácaní hypotéky množstvo ľudí zabúda na tvorbu rezervy, ktorá slúži na krytie nepredvídateľných výdavkov, ktoré vznikajú napríklad pri strate zamestnania. V takom prípade je ideálne mať rezervy vo výške niekoľkomesačných výdavkov

 1. Zvážte aj nepovinné poistenie

 Za zváženie stojí najmä uzavretie poistenia schopnosti splácať úver (niekde sa označuje aj inak). Podstatou tohto poistenia je poskytnúť krytie v prípade nepredvídateľných životných situácií ako sú smrť, trvalá invalidita alebo dlhodobá práceneschopnosť.