10 rád ako si vybrať dobrého finančného poradcu

Neviete, podľa čoho spoznať dobrého finančného poradcu? Týchto 10 znakov ho charakterizuje, píše špecialistka Salve Mária Korcová.

1. Finančný poradca nie je obchodník

Obchodník väčšinou zastupuje jednu firmu, ktorej finančné produkty predáva. Logicky neposkytne kvalitné poradenstvo, nedá objektívne porovnanie rôznych finančných produktov, jeho cieľom je predať konkrétny produkt. Finančný poradca naopak hľadá rôzne riešenia pre rôzne potreby svojich klientov, disponuje ponukou viacerých produktov od rôznych spoločností.

2. Informuje a všetko ochotne vysvetlí

Finančný poradca je schopný navrhnuté riešenia vysvetliť a poznať ich súvislosť s plnením vašich osobných cieľov. Je schopný zdôvodniť výber konkrétnych produktov a predstaviť vám dostupné alternatívy. Nehovorí len o výhodách, ale upozorní aj na riziká.

3. Pozorne počúva, až potom navrhuje riešenie

Finančný poradca vás najprv počúva a zisťuje vaše plány a ciele, finančné možnosti, aktuálne uzavretej zmluvy. Nikdy neprichádza na prvú schôdzku s ponukou konkrétnych produktov. Od prvého telefonátu s poradcom až po navrhnuté riešenia  sú to minimálne dve často ale aj tri či štyri stretnutia.

4. Certifikácia je základ

Finančné poradenstvo je legislatívne upravené a poradcovia musia dodržiavať množstvo striktných pravidiel. Investujte čas do preverenia svojho poradcu, overte si jeho registráciu, pokúste sa vyhľadať na internete informácie o ňom a o jeho reputácii.

5. Emócie nechajte bokom

Buďte realisti a nenechajte sa opiť rožkom  a mali by ste byť počas ďalšej spolupráce veľmi opatrní.

6. Nátlak a časová tieseň

Známkou dobrého finančného poradcu je nielen dochvíľnosť, ale aj dostatok času, ktorý vám dá na premyslenie návrhu a rozhodnutia.  Dobrý poradca neprichádza s ponukami " teraz, alebo nikdy ".

7. Detaily rozhodujú, buďte zdravo kritický

Buďte aktívny, klaďte otázky, buďte na poradcu prísny. Nebojte sa dohovoriť si stretnutie u poradcu v kancelárii alebo na neutrálnom mieste.

8. Značka často rozhoduje

Pracuje finančný poradca pre niektorú z veľkých finančne poradenských firiem? Zistite akú má reputáciu, ako dlho pôsobí firma na trhu.

9. Učenie je u poradcu základ

Nebojte sa opýtať finančného poradcu na jeho skúsenosti. Ako dlho je v odbore? Pamätajte, že finančné produkty sa rýchlo menia a jedine poradca, ktorý je "v obraze", vám môže dobre poradiť.

10. Môžete povedať aj nie

Do uzavretia zmluvy vás nikto nemôže k ničomu nútiť. Ak máte pochybnosti, zistite si viac informácií, vezmite si čas na rozmyslenie. Ak vás poradca nepresvedčí, vždy mu môžete povedať nie.

Ako spoznáte zlého finančného poradcu?

- neradí, predáva jeden, alebo len málo produktov
- nepočúva vás, prichádza s riešením hneď na prvej schôdzke
- skrýva riziká, predstavuje len výhody produktu
- vyvíja časový nátlak, nenechá vás všetko si premyslieť
- sľubuje nereálne             

Rada na záver

Spolupracujte len s takým finančným poradcom, ktorý sa venuje finančnému biznisu profesionálne na plný úväzok. Je dôležitá dĺžka praxe, ale môžete sa zveriť do starostlivosti aj začiatočníkovi, veď mladým treba dať šancu, ale opýtajte sa ho, či to robí ako hlavnú činnosť. Rozhodne odmietnite amatérov, čo okrem iného predávajú kozmetiku, či iné produkty. Prečo? Jednoducho nie je šanca, že ich vedomostná úroveň je dostatočná, pretože táto práca si vyžaduje ustavičné štúdium a školenia. Keď nie je dosť kvalifikovaný, nemôže vám kvalitne radiť. Okrem toho u človeka, ktorý si tým len privyrába, je pravdepodobné, že o 3 mesiace už tam pracovať nebude. Kto vám potom bude poskytovať následný servis?

Správny finančný poradca je bežec na dlhú trať, v našej reči: Finančný poradca nikdy neumrie, ale dožije ...

Ak hľadáte spoľahlivého finančného poradcu, kliknite SEM

Mária Korcová

Zaoberá sa životným poistením, servisom a investíciami.

Viac od autora →