5 dôvodov prečo Slováci zarábajú málo. Vás sa to týkať nemusí

Pomer miezd a priemernej produktivity práce je na Slovensku z pohľadu zamestnanca šiesty najhorší v porovnaní s európskou dvadsať osmičkou. Aké sú dôvody tohto stavu?

Produktivita práce

Produktivita práce je u nás stále o približne pätinu nižšia ako je priemer EÚ, píše portál etrend.sk. V dlhodobom horizonte nemusíte za produktivitou hľadať osobné nasadenie zamestnancov, ale efektivitu pracovných postupov a nástrojov.

Kapitálová náročnosť ekonomiky

Časť z celkovej hrubej pridanej hodnoty v hospodárstve putuje na nadobúdanie a splácanie kapitálového majetku firiem. To znamená, že čím vyšší si podiel z HDP odkrajujú odpisy, tým menej zostáva na platy a zisky. U nás tvorili vlani odpisy 21 percent HDP. Priemer EÚ je 17 percent.

Miera nezamestnanosti

Ak na danú pozíciu dokáže nastúpiť viac ľudí, tak zamestnanci majú horšiu vyjednávaciu pozíciu o plate. A hoci sa miera nezamestnanosti u nás znižuje, stále je na trhu dosť voľných pracovníkov.

Odbory a minimálna mzda

Kolektívne vyjednávanie síce umožňuje zlepšiť podmienky pre zamestnancov. To však zvyšuje náklady zamestnávateľom, čo môže brániť v tvorbe nových pracovných miest.

Minimálna mzda ovplyvňuje celkový priemer len veľmi málo. Poberá ju totiž len malé percento pracujúcich. Jej zvyšovanie síce môže motivovať ľudí poberajúcich sociálne dávky, zamestnať sa, ale naopak môže spôsobiť prepúšťanie v horšie platených odvetviach.

Daňové úniky a korupcia

Oba tieto problémy „míňajú“ peniaze určené na mzdy vo verejnom sektore. Aj to je napríklad dôvod, prečo zarábajú učitelia iba 61 percent toho, čo iní vysokoškolský vzdelaní zamestnanci.

Kvalita verejných inštitúcií má tiež vplyv na to, koľko do krajiny príde zahraničných investorov, a teda do akej miery budú súťažiť o miestne pracovné sily.

Alebo sa pridajte k nám do Salve a o svojom plate budete rozhodovať sami.