5 tipov ako budovať bohatstvo

,,To, že si môžete dovoliť kúpiť najnovšie športové auto na trhu neznamená, že si ho kúpite. Ak príde na kúpu, majte na pamäti, že do niektorých položiek sa jednoducho z dlhodobého hľadiska neoplatí investovať,“ radí bývalý bankár a podnikateľ Nick Clements...

Nick Clements strávil dlhé roky v bankovníctve predtým, než založil svoju vlastnú firmu, finančný porovnávač MagnifyMoney. Teraz sa s vami podelí o niekoľko tipov na tému budovania bohatstva, ktoré vychádzajú z jeho viac ako 15-ročnej skúsenosti v obchode, píše portál investicne.sk...

  1. Zbavte sa drahých kreditných kariet, čím skôr, tým lepšie

Len ťažko vytvoríte bohatstvo, ak ste až po uši zadĺžení vďaka kreditným kartám, tvrdí Clements. Odporúča čo najrýchlejšie ich splatiť, trebárs aj pomocou iného úveru s lepším úročením. Dostať sa z dlhov hneď ako to bude možné, je to najdôležitejšie, čo musíte urobiť ak sa chcete vydať na cestu budovania bohatstva.

  1. Nemíňajte na veci, ktorých hodnota klesá

To, že si môžete dovoliť kúpiť najnovšie športové auto na trhu neznamená, že si ho kúpite. Ak príde na kúpu, majte na pamäti, že do niektorých položiek sa jednoducho z dlhodobého hľadiska neoplatí investovať, lebo sa začnú znehodnocovať v okamihu, ako ich kúpite, napr. nablýskané auto.

  1. Čo najviac peňazí investujte do aktív, ktorých hodnota časom narastá

Investovať napríklad do domu či akcií je naopak dobré rozhodnutie, pretože čím dlhšie aktíva držíme, tým viac nám dokážu zarobiť. Investujte do vecí, ktoré vám pomôžu získať bohatstvo, tvrdí Clements.

  1. Nesnažte sa dobyť trh

Nerobte dennodenne veľa obchodov – neustále nákupy a predaj (aj keď niektorí sa tým úspešne živia), zvoľte si jednoduchšiu cestu. Bývalý bankár odporúča nízko nákladové indexové fondy, ktoré dlhodobo pomôžu vášmu portfóliu rásť. A dáva dôraz na to, aby ste neprepadali v panike, veľa ľudí robí tú chybu, že akcie predáva na dne a kupuje na vrchole.

  1. Prehodnoťte to, ako vnímate samých seba

Clements na záver dodáva, že ak máte tendenciu vyhýbať sa príliš drahým veciam, je to len dobre. Mínať veľa peňazí len preto, aby ste na niekoho zapôsobili, je bláznivé.