6 pripoistení, ktoré by ste mali zvážiť

Auto bez havarijného poistenia (ktorých je na Slovensku drvivá väčšina) možno dodatočne ochrániť pripoistením k povinnej poistke. Ktoré sú najužitočnejšie pripoistenia?

1. Poistenie proti zlému stavu vozovky: Keď si na výtlku v zime ohnete disk a preseknete pneumatiku, vymáhať peniaze od správcu cesty je nekonečný príbeh. Pripoistením ušetríte nervy aj čas. Stojí 10 eur ročne (poisťovňa Generali, poistná suma 1000 eur), píše portál openiazoch.zoznam.sk.

2. Poistenie stretu so zverou: Vysoká lesná zver je na Slovensku premnožená, strety so zverou sú oveľa častejšie ako kedysi. Ak zrazíte diviaka, ale aj statnú jelenicu, musíte dať opraviť „polovicu auta“. Bez pripoistenia obrovský náklad. Pritom stojí 15 eur ročne (poisťovňa Generali, poistná suma 4 000 eur so spoluúčasťou 5% min. 100 Eur).

3. Poistenie čelného skla: Výklad NBS síce hovorí, že poisťovne by túto škodu mali preplácať aj vtedy, keď vinník nie je známy, avšak v praxi sa to nedeje. Buď sa otočíte a dobehnete auto, od ktorého kameň vyletel a presvedčíte vodiča o jeho vine, alebo si pripoistíte čelné sklo. Cena závisí od poistnej sumy.

4. Poistenie amortizácie: preplatí rozdiel medzi celkovými nákladmi na opravu vozidla a poistným plnením vyplateným z PZP vinníka poistnej udalosti

5. Prírodné živly: kryje poškodenia v prípade požiaru, krupobitia, záplav a povodní, víchrice, pádu stromu, stožiaru, zosuvov pôdy, pádu lavín)

6. Pripoistenie krádeže auta: Ak máte staršie či lacnejšie auto a  havarijné poistenie ako ochrana proti krádeži vám príde drahé, môžete si pripoistiť k PZP krádež. Stojí 30 eur ročne.