7 pravidiel bezpečného investovania. O bode 6 ste zrejme nevedeli

„Najlepšia investícia vášho života,“ volá na vás reklama z každej strany. Sklameme vás. Väčšina z nich vás akurát pripraví o peniaze.

Ak nechcete investovať kvôli tomu, že sa obávate, že peniaze už nikdy neuvidíte, portál gazduj.sk pre vás pripravil zoznam znakov, ktoré vykazujú rizikové investície. Ak chcete mať peniaze v bezpečí, zbystrite pozornosť, vždy keď uvidíte „najlepšiu investíciu“ s týmito znakmi.

1. Neexistuje licencia ani zákonný rámec

Ak vám niekto ponúka investíciu, so zaujímavým zhodnotením, myslite na to, že by nemala tiež chýbať licencia. Najčastejšie ju vydáva Národná banka Slovenska, alebo podobné inštitúcie v zahraničí. Ak takúto licenciu investícia nemá, môžete sa s vloženými peniazmi pravdepodobne rozlúčiť.

2. Bez zmlúv a potvrdení

Zbystriť pozornosť by ste mali pri investíciách, na ktorých uzavretie, nie je potrebná žiadna zmluva ani potvrdenie. Platí to aj vtedy, ak vás niekto odkazuje na internet, kde si zmluvu môžete prečítať či stiahnuť, alebo sa napríklad zaregistrovať. Problém je to aj vtedy, ak je zmluva v cudzom jazyku, najčastejšie v angličtine alebo v ruštine.

3. Fiktívny produkt

Pochybnú investičnú príležitosť spoznáte aj podľa toho, že sa volá napríklad „balíček“, „podiely“ (nie skutočné cenné papiere), „licencia“, „pozícia“ . Ich spoločným menovateľom je aj to, že ich uznáva iba spoločnosť, ktorá projekt zastrešuje a zisk si môžete vybrať iba v určitom množstve, čase a iba cez určitý platobný systém.

Investujte bezpečne. / Foto: pixabay.comInvestujte bezpečne. / Foto: pixabay.com

4. Filantropická myšlienka a časová obmedzenosť

Ktosi prišiel na „prevratnú“ myšlienku, produkt alebo službu a chce dať zarobiť aj bežným ľuďom. Ale pozor, projekt je časovo obmedzený a preto príležitosť musíte využiť čím skôr. Ak ju nevyužijete hneď, neskôr už nemusí byť taká výhodná, ba dokonca už nemusí byť ani dostupná. Ak je výhodná investícia podmienená týmito troma faktami, takmer určite prídete o peniaze.

5. Nejasný pôvod

Projekt pôsobí celosvetovo a je relatívne mladý. Sídlo firmy je vo Veľkej Británii, USA či Dubaji. Majiteľ má rusky znejúce meno. Platobné miesta sú alternatívne (elektronické peňaženky, interné platobné systémy a pod.). Toto všetko má pôsobiť navonok dôveryhodne, pritom to slúži na to, aby ste sa nemohli domáhať svojich práv v prípade, že niečo nevyjde.

6. Podobnosť s niečím overeným

Aby si tieto „výhodné investície“ zaručili dôveryhodnosť, veľmi nápadne sa podobajú na niečo, čo je skutočne overené a čo funguje. Najčastejšie môže ísť o projekty týkajúce sa napríklad životného prostredia či startupy. Tu už rozoznať podvodníkov od životaschopného projektu môže byť naozaj zložité.

7. Čím viac ľudí, tým väčší zisk

Najčastejším a najdôležitejším znakom „výhodných investícií“ je, že najviac zarobíte vtedy, ak do projektu zapojíte čo najviac ľudí. Najhoršie je, že takéto systémy nepotrebujú žiadnu licenciu ani povolenie.