7 vecí, ktoré vám ušetria peniaze. Poznáte všetky

Pozreli ste sa na účet a tam pár dní po výplate svieti ledva dvojciferné číslo. Nezúfajte a prečítajte si tieto rady.

1. Odložte si 10 percent pre seba

Už roky si hovoríte, že by ste chceli šetriť, ale stále máte pocit, že váš príjem na to nestačí. Výhovorky. Experti tvrdia, že každý je schopný odložiť si 10 percent z mesačného príjmu. Ak sa o to pokúsite vždy na konci mesiaca, je veľmi pravdepodobné, že sa vám to nepodarí. Spomínané peniaze, si musíte odložiť hneď po tom, ako vám na účte zasvieti výplata, píše portál hnonline.sk.

2. Optimalizujte výdavky na minimum

Myslíte, že viac ako teraz už šetriť neviete? Omyl. Podrobne sledujte svoje výdavky, spíšte si podrobný prehľad na konci mesiaca si vyznačte zbytočnosti. Tie budúci mesiac nekupujte a uvidíte, že budete zase o pár eur ťažší.

3. Sledujte si úspory a majte prehľad v účtoch

Začnite tým, že si vyberiete banku, v ktorej budete platiť minimálne alebo žiadne poplatky. Porovnajte si ceny dodávateľov energií, telefónnych operátorov a ďalších. Lebo aj tu môžete ušetriť. Ak si už nejakú hotovosť odložíte, je dôležité, aby ste peniaze aj správne investovali. Môžete ich uložiť na termínový vklad, kde sú však momentálne minimálne úroky, ale na druhej strane sa nemusíte báť, že o peniaze prídete, sú totiž kryté Fondom ochrany vkladov. Ďalšia zaujímavá možnosť je investícia do fondov či akcií, avšak nie jednorázovo. Tieto produkty môžete nakupovať aj každý mesiac, čím si rozložíte aj riziko.

Takto ušetríte peniaze. / Foto: pixabay.comTakto ušetríte peniaze. / Foto: pixabay.com

4. Vytvorte si finančnú rezervu

Bokom by ste mali mať odloženú sumu vo výške trojnásobku mesačných príjmov. Tieto peniaze by mali byť ľahko dostupné, takže ich uložte na ďalší účet v banke, alebo na sporiaci účet.

Ak rezervu ešte nemáte, začnite s jej budovaním hneď aj keď po malých čiastkach. Snáď sa vám ju podarí vytvoriť skôr ako ju budete potrebovať.

5. Nezabúdajte na poistenie

Ak nemáte také úspory, aby ste bez problémov preklenuli polročnú práceneschopnosť, vyplatí sa vám poistenie. Základom je poistiť si trvalé následky, čo je lacnejší typ poistenia, ktorý naplno využijete, keď je naozaj zle. Nezabudnite si poistiť dom aj domácnosť.

6. Pôžičky si berte s rozumom

Pri pôžičkách buďte zvlášť opatrný, pretože vám dávajú falošný pocit, že si môžete niečo dovoliť. Požičiavajte si preto len na veci, ktoré nevyhnutne potrebujete a len v prípade, že ste si istí, že ste schopný dlh splatiť.

7. Investujte do budúcnosti

Ak máte voľné peniaze, nemali by ste ich všetky investovať. Už vôbec by ste si nemali na investovanie peniaze požičiavať. Pri investovaní musíte totiž počítať aj so stratou. Ak chcete investovať napríklad 20-tisíc, rozdeľte si ich.

Ak chcete ďalšie rady, ako zlepšiť svoj finančný rozpočet, skúste Salve audit TU.