Ak chceš dostávať, musíš najprv dať

Niektorí ľudia by chceli zmeniť svoj život, posúvať sa ďalej, ale nie sú ochotní vyskúšať niečo nové, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a niečo obetovať, píše špecialistka Salve Erika Hadbávna.  

Naša práca nie je len o predávaní finančných produktov, ale aj o ponúkaní príležitosti na spoluprácu, podnikanie. Pri týchto stretnutia sa stretávam s rôznymi ľuďmi. Viem, že táto práca nie je pre každého, ale dnes tu chcem poukázať na reakcie rôznych ľudí.

Stretnutie č. 1

 V kaviarni som sa stretla s mladou vysokoškoláčkou, ktorá hľadala možnosť privyrobenia si.  Po predstavení príležitosti mi oznámila, že predsa neštudovala vysokú školu na to, aby „chodila po ľuďoch“. J  (Neviem presne, čo tým myslela)

 Na moju ďalšiu otázku, čo si teda predstavuje ako možnosť privyrábania si, mi odpovedala, že ona radšej išla na pár hodín denne upratovať. Nuž, možno práve preto študovala vysokú. K spolupráci samozrejme nedošlo, ale pevne však verím, že sa jej v živote niečo podarilo nájsť...

Stretnutie č. 2

 Moja klientka je mladá, sympatická žena, plná optimizmu a energie. Stretnutia s ňou sú pre mňa vždy radostné a pripomínajú mi stále odpoveď na otázku: „Ak máš problém, problém v porovnaní s čím?“ Je totiž od narodenia pripútaná na invalidný vozík. Napriek tomu, stále aktívne chodieva na stretnutie do ich klubu, kde spolu s ostatnými cestujú po východnom Slovensku, navštevujú rôzne akcie, galérie, múzeá, počúva hudbu, číta a vzdeláva sa. Samozrejme, sleduje aj moje aktivity na sociálnej sieti a neustále sa ma pýta, na akých školeniach som bola, čo som sa tam naučila, s kým som sa stretla. Povedala, mi, že by ju to bavilo. Pracovať na sebe, dozvedieť sa niečo nové a spoznávať nových ľudí.

 Vždy máš na výber

 Preto po každom našom stretnutí premýšľam nad tým, ako by niektorí ľudia chceli zmeniť svoj život, posúvať sa niekam ďalej, stanovovať si nové a nové ciele, ale bohužiaľ, nie je im to dopriané. Na strane druhej sú zase ľudia, ktorí by to urobiť mohli, ale nie sú ani ochotní vyskúšať niečo nové, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, niečo obetovať.

 Netvrdím, že naša spoločnosť je pre každého, ale ak sa dnes chceme mať lepšie, zarábať viac peňazí, musíme urobiť niečo navyše. Stále platí, že ak chceš dostávať, musíš najprv dať. Či už v podobe času, disciplíny alebo tvrdej práce. Je len na každom z nás, aký život budeme žiť.

 

Erika Hadbávna

Patrí medzi investičných expertov Salve a venuje sa aj životnému poisteniu.

Viac od autora →