Ak chcete nižší úrok, mali by ste si požičať viac

Banka chce zarobiť a ak požičia vyššiu sumu, v celkovom preplatení úveru tak zarobí viac. Môže si preto dovoliť to, čomu sa v bežnom obchode hovorí množstevná zľava a poskytnúť nám nižší úrok.

 Boj o najvýhodnejšiu hypotéku neustále pretrváva. Úvery na bežnú spotrebu to až tak nezasiahlo, píše etrend.sk. 

Požičiavame si málo

 Hypotéky sú čoraz viac lacnejšie od januára 2009. Úroky na spotrebiteľských úveroch klesajú pomalšie, aj keď dosahujú v poslednej dobe veľmi nízke úroky. Na televízor, dovolenku či auto si tak Slováci stále požičiavajú v priemere nad desať percent a to aj napriek tomu, že akciové úrokové sadzby sa začínajú už pod piatimi percentami. Jedným z dôvodov je, že si, paradoxne, požičiavame málo.

Vyššia suma, nižší úrok

 Zdanlivý paradox sa dá celkom logicky vysvetliť. V prvom rade chce banka zarobiť a ak požičia vyššiu sumu, v celkovom preplatení úveru tak zarobí viac. Môže si preto dovoliť to, čomu sa v bežnom obchode hovorí množstevná zľava. Nezanedbateľným je aj fakt, že vyššie sumy si požičiavajú spravidla bonitnejší klienti a tí sú menej rizikoví. Aj preto si v ich prípade uplatňujú banky menšiu rizikovú prirážku, preto majú úrok nižší. Pri nízkych požičiavaných sumách banky poskytujú percentá vyššie, pretože pre banku to nie je z dlhodobého hľadiska až také výhodné. Klient, ale preplatí na úroku viac. Záleží samozrejme na výške požičiavanej sumy. Výhodnou formou pre zníženie úroku na spotrebných úveroch je konsolidácia a taktiež možnosť predčasného vyplatenia úveru, pri ktorom môže klient ušetriť.