Ak máte obavy, neinvestujte. Alebo sa naučte základný princíp

Čím je vyšší potenciálny výnos, tým je pravdepodobnejší prepad trhu. Kto to nechce znášať, nemal by v žiadnom prípade investovať, píše špecialista Salve Miroslav Kykloš.

Žijeme v dobe, ktorá je vďaka internetu, technológiam a mobilom veľmi rýchla. Dnes si kúpite najnovší počítač a zajtra je na trhu výkonnejšia verzia.

 Naši občania boli pred rokmi 1989 zvyknutí na garancie štátu. Inflácia bola veľmi nízka, klienti mali na vkladných knižkách garantovaný úrok 4 %. Prišiel tento rok a zrazu, čo platilo roky, zo dňa na deň už neplatilo. Ľudia chcú investovať. Chcú mať vysoké výnosy, ale na druhej strane, chcú mať tieto investície garantované štátom. Preto by sa mal klient v prvom rade zamyslieť nad tým, čo očakáva.

 Klienti chcú investovať, ale nie sú ochotní znášať poklesy trhu. Toto je základný problém pri investovaní a pre poradcu to znamená, že by klientom mal odporúčať len produkty s garanciou, napríklad stavebné sporenie. Ak klientovi odporučíte investíciu a on nie je ochotný znášať prepady, pri prvom poklese máte pri sebe nespokojného klienta. Ak chce klient investovať, poradca si musí byť istý, že je to klient, ktorý vie, čo je investícia, prípadne mu to poradca dostatočne vysvetlil. 

Ak chce klient investovať, mal by sa naučiť základy a princípy investovania.

Základný princíp, na ktorý musí myslieť je: „Čím je vyšší potenciálny výnos, tým je pravdepodobnejší prepad trhu (kolísavosť)“.

Ak klienti nie sú ochotní znášať výkyvy trhu, tak by vôbec nemali investovať. Poradca nie je zodpovedný za vývoj trhov. Zodpovednosť za svoje investície vždy znášajú klienti a znova by som im odporučil, aby si pred investíciou prečítali zmluvu, prospekt a poplatkové schémy.

Miroslav Kykloš

Venuje sa najmä servisu starých zmlúv, investíciám a kombinovaniu produktov.

Viac od autora →