Ak nie ste v dôchodkových pilieroch, začnite si sporiť. Toto sú Vaše možnosti

Odchod do dôchodku sa bude pravdepodobne posúvať. Je potrebné na to myslieť a zariadiť sa. Konkrétne Vám už poradí špecialistka Salve Slavka Mráziková.

  1. Ako vnímajú dnešní mladí ľudia tému dôchodku?

 Veľmi skepticky. Mladí ľudia sa o dôchodok nezaujímajú, napomáhajú tomu aj nezodpovedné a nepravdivé reči politikov a niektorých expertov o tom, že na dôchodky aj tak nebude dostatok peňazí a dôchodkový systém skrachuje. Je treba si uvedomiť, že je to tovar, ktorý si kupujeme celý život a za nemalé peniaze

  1. Ako funguje dnes dôchodkový systém na Slovensku?

 V súčasnom systéme sa dôchodkové zabezpečenie rozdelilo na 3 piliere:

Prvý pilier (priebežný) Sociálna poisťovňa

 Je to povinný systém, do ktorého musia pracujúce osoby, ako aj ich zamestnávatelia, platiť odvody. Sociálna poisťovňa tieto peniaze hneď používa na výplatu dôchodkov pre súčasných dôchodcov.

Druhý pilier (kapitalizačný) Doplnková správcovská spoločnosť  

 Ak klient využíva druhý pilier, časť jeho odvodov odchádza na jeho osobný dôchodkový účet. Práve druhý pilier je príležitosťou nasporiť si na hodnotný dôchodok a pritom to klienta nestojí nič navyše – povinné odvody zostávajú rovnaké (18 %).

Tretí pilier  (doplnkový)  Doplnková dôchodková spoločnosť  

 V treťom pilieri si môže klient dodatočne šetriť na dôchodok v súkromných doplnkových dôchodkových spoločnostiach.

  1. Aký dôchodok môžu tridsiatnici očakávať od štátu?

 Na jedného dôchodcu dnes platia odvody viac ako dvaja pracujúci. Za pár desaťročí to bude už len jeden pracujúci. S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude posúvať odchod do dôchodku. Podľa výpočtov by dnešný štyridsiatnik mohol ísť do dôchodku v 65 rokoch, tridsiatnik v 68 rokoch. Ústava SR garantuje dôchodok, nie však jeho výšku.

  1. Čo by už dnes mali robiť mladí ľudia, aby sa mali na dôchodku lepšie a neboli odkázaní len na dôchodok od štátu?

 Dnešní mladí ľudia, ak nevyužívajú druhý a tretí pilier, majú ešte ďalšiu možnosť. Začať si sporiť. Na nasporenie určitej sumy treba buď sporiť krátko a veľa, alebo dlho a málo. Jednou z možností je využívať investičné poistenie alebo rozumne investovať. Nie však prostredníctvom termínovaných účtov v bankách, trh dnes ponúka veľa finančných nástrojov na zhodnotenie peňazí, v tom prípade môžete využiť služby finančného poradcu. 

Slavka Mráziková

Zaoberá sa komplexným riešením rodinných financií. Jej špecializáciou je financovanie bývania a investície.

Viac od autora →