Ak si nevážiš halier, nezaslúžiš si ani milión korún

Skôr ako čokoľvek klient podpíše a uzavrie, mal by si dôkladne prečítať zmluvu a nie veriť, čo mu kto povie. To, čo podpisuje platí, píše regionálny riaditeľ Salve Miroslav Kykloš.

Naša generácia žije v zaujímavej dobe. Keď si hľadáme prácu, každý zamestnávateľ vyžaduje vzdelanie v odbore, v ktorom chcem pracovať. Ľudia chodia na rôzne výberové konania a predávajú svoju schopnosť pracovať. Veľakrát sú ochotní pracovať za minimálnu mzdu, bez sociálnych istôt a akýchkoľvek benefitov – a na dôvažok s arogantným nadriadeným. Veľa firiem zamestnancovi vo výplate vykoná zrážky odvodov a daní a tieto finančné prostriedky si nechá a firmu dá do likvidácie.

Peniaze pracujú pre Vás. Alebo proti Vám

Nežnou revolúciou v novembri 1989 sa veľa zmenilo, len veľa ľudí to nevie, prípadne nechce vedieť. Celý život je spojený so vzdelaním. Školstvo nás vyučuje ako byť pripravený na zamestnanie. V zamestnaní pritom trávime menej ako 1/3 aktívneho života. Jeden z dôvodov prečo chodíme do práce sú aj peniaze. Peniaze na jednej strane nie sú všetko, na druhej strane ich potrebujeme na živobytie. Ľudia by si mali konečne uvedomiť, že je dobre vedieť, ako peniaze pracujú. Peniaze pracujú 24 hodín denne , 7 dní v týždni. Buď pracujú pre Vás, alebo proti Vám. Majú svoje pravidlá a zákonitosti. Vždy máte na výber: naučím sa, ako peniaze pracujú, alebo budem pohodlný a neurobím nič. Tá druhá možnosť je však pre rodiny vždy drahšia.

Čím menej informácií, tým väčší problém

Pred 20 rokmi som taktiež nerozumel peniazom. Vyštudoval som strojársku technológiu a po návrate z vojny v roku 1990 som zistil, že život vo vtedajšom Československu sa zmenil od základov. Plne som si začal uvedomovať, že všetko je v mojich rukách a iba ja rozhodnem, ako sa budem v živote mať. Odvtedy si Slováci prežili éru pyramídových hier, nebankových inštitúcii, predajné prezentácie, výlety pre dôchodcov s podpisovaním zmlúv na rôzne pôžičky na dovolenky či darčeky. A to už naši starí rodičia nás učili, že by sme mali vyskakovať iba do výšky svojich príjmov. V rokoch 2008-2012 som sa na vlastné oči a každý deň presviedčal, čo všetko sú ochotní ľudia bezmyšlienkovite a ľahkovážne podpísať a za čo všetko a komu dokážu zaplatiť (presnejšie si zobrať pôžičku, ktorú niekoľkonásobne preplatia). Vôbec si neuvedomujú, že tak stále viac a viac roztáčajú kolotoč rastúcich finančných až existenčných problémov .

Never, čo kto hovorí. Čítaj

V tom období som si plne uvedomil, že mám zaujímavú prácu, ktorá je zároveň aj koníčkom a je to práca aj pre moje detí a vnukov (vnučky). V pravom slova zmysle som platený za to, že som ochotný sa sústavne vzdelávať a čítať zmluvy. Ľudia sa ma pýtajú, či sa to dá naučiť , veľa ľudí tiež povie, že mne je hej, keď to viem. Na to je jednoduchá odpoveď. Skôr ako čokoľvek klient podpíše a uzavrie, mal by si dôkladne prečítať zmluvu a nie veriť, čo mu kto povie. To, čo podpisuje platí. Slováci by sa mali začať viac vzdelávať a zaujímať o svoje peniaze a uvedomiť si , že veľké peniaze začínajú správnym nakladaním s malými peniazmi. Jedno veta mojich rodičov mi utkvela v pamäti : „Ak si nevieš vážiť 1 halier , tak si nezaslúžiš mať ani milión korún.

Miroslav Kykloš

Venuje sa najmä servisu starých zmlúv, investíciám a kombinovaniu produktov.

Viac od autora →