Ako by mal vyzerať kvalitný finančný plán?

Finančný plán je jedno z najčastejšie skloňovaných slovných spojení finančných agentov. Ak však chcete vedieť, ako by mal naozaj vyzerať, čítajte ďalej.

Zoznam najdôležitejších vecí, ktoré by nemali chýbať v žiadnom finančnom pláne pre vás pripravil portál financniodbornici.sk.

Po čom klient túži?

Základnou časťou finančného plánu sú túžby klienta, ktoré vie dobrý finančný agent premeniť na konkrétne ciele. O svojich snoch a predstavách by ste sa s finančným poradcom mali rozprávať hneď na prvých stretnutiach, aby vedel čím skôr správnym smerom posunúť vaše financie.

Aké produkty má klient uzatvorené?

Ak si chcete dať kompletne prekopať svoj rodinný rozpočet, mal by finančný poradca skontrolovať aj všetky zmluvy, ktoré už máte uzatvorené. Ak svoju prácu urobí dobre, mal vytvoriť zoznam, z ktorého bude jasné, ktoré zmluvy sú výhodné a treba si ich ponechať, ktoré nejako upraviť, alebo zrušiť, a ktoré si máte ešte uzatvoriť.

Takto by mal vyzerať dobrý finančný plán.Takto by mal vyzerať dobrý finančný plán.

Na čo sa pripraviť?

Dobrý finančný plán by mal obsahovať aj dlhodobú stratégiu, ktorá vám vytvorí finančnú rezervu pre budúcnosť, pomôže vašim deťom a pripraví vám slušný dôchodok. Ide o to, aby ste si cielene a hlavne dlhodobo tvorili rezervu, a tiež aktívne investovali, aby vám vaše peniaze zarábali.

Čo máte?

Na záver by ste spolu vytvoriť akýsi sumár majetku, ktorý máte a následne podniknúť kroky na jeho ochranu a zhodnotenie. Svoje aktíva by ste mali mať rozdelené na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé.