Viete, ako môže hypotéku získať konateľ eseročky?

Ak o hypotéku chce žiadať podnikateľ spolieha sa najmä na obraty. Žiadatelia by sa ale mali poponáhľať, od nového roka zrejme nastanú zmeny.

Pri výpočte čistého príjmu živnostníka vychádzajú banky z minuloročného základu dane uhradenej dane, píše portál etrend.sk. Ak tento príjem nie je pre získanie hypotéky postačujúci, banky sú schopné akceptovať aj percento z obratov z daňového priznania z posledného zdaňovacieho obdobia.

Tí podnikatelia, ktorí nakupujú tovar pre ďalší predaj dosahujú vyššie obraty, takže výpočet z obratov je pre nich výhodnejší. Ak žiada o hypotekárny úver fyzická osoba, ktorá je zároveň majiteľom eseročky, vedia banky tiež akceptovať príjem z obratu.

V spoločnosti s ručením obmedzeným býva príjem spravidla vyšší ako pri živnostníkoch. Tu si treba dať len pozor na to, či je žiadateľ o úver, teda fyzická osoba, jediným vlastníkom eseročky, alebo je spoluvlastníkov viac. Ak ich je viac je potrebné počítať iba s podielom na obratoch. Zároveň je potrebné dodať, že existujú aj banky, ktoré neakceptujú príjem z obratu, ak má spoločnosť viac spoluvlastníkov.

Momentálne je tiež možné vychádzať aj z obratov na účtoch členov vybraných druhov komôr, napríklad advokátov, notárov, architektov a podobne.

Z obratov na účtoch vychádzajú banky aj pri niektorých povolaniach. Ide napríklad o oblasť IT či finančných sprostredkovateľov. Ak teda patríte medzi nich, nemali by ste žiadosť o hypotéku odkladať, nakoľko je veľmi pravdepodobné, že od budúceho roka budú podmienky akceptovania príjmov z obratov výrazne obmedzené.