Ako vidíme svoju finančnú budúcnosť

Takmer polovica Slovákov stále nedokáže šetriť na dôchodok.

Vo výhľade do budúcnosti sme zaradili jednotku. Až 44 percent Slovákov totiž verí, že ich ekonomická situácia sa v nasledujúcich mesiacoch zlepší. Aj keď sú Slováci optimisti, 42 percent stále nemá žiadne úspory. Z tých, čo si nejakú rezervu vytvárajú, viac ako polovica si plánuje odkladať na dôchodok. Informácie o financiách pritom najviac získavajú z internetu, od priateľov, z televízie, ale aj od finančných poradcov.

Nešetríme, ako by sme chceli

Ak by si mali do budúcna požičať, bolo by to na konsolidáciu dlhov alebo na pokrytie neočakávaných výdavkov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GfK. Podľa výsledkov prieskumu si 36 percent Slovákov myslí, že najbližší rok sa v ich finančnej situácii nič nezmení. Dôvodom, prečo Slováci rozmýšľajú pozitívne, je očakávanie lepšieho príjmu v zamestnaní, zmena osobnej/rodinnej situácie či nová práca. Negatívny výhľad Slováci pripisujú najmä zvýšeniu životných nákladov, odchodu do dôchodku a obavám z choroby.

Vedieť o financiách viac

Takmer polovica ľudí na Slovensku podľa prieskumu nemá žiadne úspory. Z tých, ktorí nejaké financie ušetria (37%), každý šiesty odloží viac ako 270 eur. Ak zvažujeme šetriť na dôchodok, hlavným dôvodom je snaha postarať sa v seniorskom veku sám o seba.

Tri pätiny ľudí zo Slovenska je presvedčených, že finančné vzdelávanie by im pomohlo lepšie manažovať financie v budúcnosti. Čo sa tém týka, radi by sa najviac dozvedeli o správe rodinných financií (33%), sporení (23%) či komerčnom investovaní (15%).