Banky zavádzajú poplatok, ktorý viacerým zdvihne tlak

Banky si už pýtajú poplatky za rôzne veci. Ak si chcete peniaze uložiť na účet, nestačí platiť poplatok za vedenie účtu.

Ak ste boli zvyknutý vkladať peniaze na účet svojim blízkym alebo deťom, pripravte sa na to, že zadarmo to už veru nebude. Niektoré banky zavádzajú poplatok za vklad v hotovosti.

Napríklad Tatrabanka si účtuje poplatok vo výške 1,50 eura už od februára. Platiť však musíte iba vtedy, ak vkladáte peniaze na účet niekomu inému. „Klienti si na svoj vlastný účet vkladajú peniaze aj naďalej bezplatne,“ vysvetlila pre portál pluska.sk hovorkyňa Tatra banky Zuzana Povodová.

K takmer totožnej zmene pristúpi od 1. apríla aj VÚB banka. 50 centov zaplatíte za hotovostný vklad na cudzí ale aj vlastný účet. A takto by sme mohli pokračovať ďalej, pretože poplatok za vklad v hotovosti si účtuje aj ďalších 5 slovenských bánk.

Finančné domy tento poplatok ospravedlňujú tým, že chcú aby klienti využívali bezhotovostné transakcie. Odborník má však iný názor. „Pokiaľ banka chce, aby jej účty klienti využívali aktívne, nemala by tieto operácie spoplatňovať,“ myslí si Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas. 

Kde zaplatíte a koľko:

Banka Na vlastný účet Na cudzí účet
Tatra banka 0 € 1,50 €
VÚB banka 0,50 € 0,50 €
Príma banka 0,50 € 1 €
Poštová banka 0,50 € 1 €
Slovenská sporiteľňa 0 € 1 €
ČSOB 0,50 € 0,50 €
Sberbank 0,60 € 0,60 €
Otp banka 0,50 € 0,50 €
Fio banka 0 € 2 €