Budú sa „zhadzovať peniaze z vrtuľníka“?

Európska centrálna banka je v prípade potreby pripravená k ďalšiemu uvoľňovaniu menovej politiky, píše portál pravda.sk...

S možnosťou tlačenia peňazí a ich rozdeľovania priamo ľuďom kedysi prišiel známy ekonóm Milton Friedman a prirovnal to k zhadzovaniu peňazí z vrtuľníka. „Vrtuľníkové peniaze nie sú na stole, nediskutuje sa o nich,“ povedal vo štvrtok Praet. Minulý mesiac pritom uviedol, že ECB by o tejto extrémnej forme uvoľňovania menovej politiky v prípade mimoriadnych okolností teoreticky mohla uvažovať.

Extrémne riešenie

„Všetky centrálne banky to môžu robiť. Môžete vydávať obeživo a rozdeľovať ho ľuďom. To sú vrtuľníkové peniaze,“ povedal v marci Praet talianskemu denníku La Repubblica. „Otázkou je, či a kedy je vhodné uchýliť sa k takémuto nástroju, ktorý je naozaj extrémny,“ dodal.

Popredný svetový dlhopisový fond Pimco koncom marca vyzval centrálne banky, aby o tlačení peňazí a ich rozdeľovaní priamo ľuďom neuvažovali. Varoval, že vrtuľníkové peniaze by mohli vyvolať hyperinfláciu.

Čakajú na efekt zníženia úrokov

„Pri pohľade do minulosti zistíte, že zakaždým, keď to centrálne banky len trochu skúsili, vznikla obrovská inflácia,“ uviedol hlavný správca nemeckého portfólia spoločnosti Pimco Andrew Bosomworth. Vrtuľníkové peniaze by podľa Bosomwortha znamenali „krok do úplne novej fázy menovej politiky vyznačujúcej sa obrovským množstvom neistoty“.

Centrálna Banka sa v marci rozhodla podporiť hospodársky rast a infláciu v eurozóne znížením všetkých svojich úrokových sadzieb, posilnením programu nákupov dlhopisov a novou ponukou lacných úverov súkromnému finančnému sektoru.