Chcete lepší dôchodok? Toto sú riešenia aj pre vás

Priemerný slovenský penzista dnes dostáva približne polovicu priemernej mzdy. Ak nechcete žiť z tejto almužny, využite niektoré z týchto riešení.

Nelichotivý štátny dôchodok si môžete vylepšiť aj vy. Buď si začnete sporiť, alebo platiť dobrovoľné poistenie, píše portál pravda.sk.

Ak ešte nie ste dôchodca:

Plaťte si dobrovoľné odvody

Ak si začnete dobrovoľne platiť minimálne odvody, ktoré sú v tomto roku vo výške 123,33 eura mesačne, zvýšite si dôchodok o 5,50 eura.

Využite tretí pilier

Ak vám je zamestnávateľ ochotný prispievať do tretieho piliera, je pre vás táto možnosť ideálna. Je ale pravda, že musíte na tento účet vkladať aj vlastné peniaze. V penzii sa môžete však tešiť na viac peňazí.

Ak ste už na penzii:

Pracujte

Ak už ste penzista a zdravie vám to dovolí, môžete ďalej pracovať. Ak budete dostávať mzdu, na úrovni priemernej mzdy, vaša penzia sa ročne zvýši o približne 11 eur. Ak však zarábate viac, môžete počítať s vyššou sumou. Ak naopak menej, nižšie bude aj zvýšenie vašej penzie.

Vylepšite si dôchodok. / Foto: pixabay.comVylepšite si dôchodok. / Foto: pixabay.com

Práca aj dohoda

V prípade, ak vám to práca dovolí, môžete si k hlavnému úväzku nájsť ešte aj prácu na dohodu. „V prípade, že človek pracuje na pracovnú zmluvu, a zároveň aj na dohodu o vykonaní práce, hodnotia sa pre výpočet dôchodku oba príjmy, nakoľko sa z nich odvádza dôchodkové poistenie. Čiže, ak z jednej činnosti bude mať zamestnanec vymeriavací základ 700 eur a z druhej činnosti bude vymeriavací základ 200 eur, bude sa pre výpočet dôchodku hodnotiť vymeriavací základ 900 eur,“ povedal pre pravda.sk riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Nechajte si dôchodok prehodnotiť

Ak ste počas dôchodku pracovali, zamestnávateľ vám každý mesiac musel strhnúť aj odvody na dôchodkové poistenie. Takže, keď v práci skončíte, môžete požiadať Sociálnu poisťovňu o zvýšenie dôchodku. Urobiť tak môžete, len raz do roka.

Ale nemusíte sa báť, ak o prepočítanie nepožiadate. V januári to urobí Sociálna poisťovňa za vás a dôchodok vám zvýši automaticky.

Ak sa už nechcete stresovať, čo bude na penzii, skúste Salve audit, ktorý vám pomôže naplánovať vaše financie.