Chcete prestať fajčiť? Poisťovňa vám za to zaplatí

Poslanci Miroslav Beblavý a Jozef Mihál, prišli so zaujímavým návrhom. Chcú, aby poisťovne odmeňovali Slovákov, ktorí sa príkladne starajú o svoje zdravie.

Najviac peňazí v našom zdravotníctve ide na liečbu chorôb, ktorým sa dá správnou životosprávou predísť. Preto dvaja poslanci, Miroslav Beblavý a Jozef Mihál pred prišli s návrhom zákona, ktorý by motivoval Slovákov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie. „Každému dospelému poistencovi by mala poisťovňa vopred ponúknuť, koľko peňazí mu po skončení konkrétneho roka vráti. A to by sa malo diferencovať podľa toho, čo poistenec robí pre svoje zdravie. Môže povedať, že všetkým poistencom dáme 30 eur ale nefajčiarom dáme 40 eur a darcovi krvi dáme 60 eur,“ vysvetlil pre portál tvnoviny.sk Beblavý.

Poisťovne budú Slovákom priplácať za zdravý životný štýl.Poisťovne budú Slovákom priplácať za zdravý životný štýl.

O tom, kto a akú zľavu dostane rozhodnú samotné poisťovne. Odobriť im to však musí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby sa nestalo, že budú diskriminovať istú skupinu ľudí. „Nemohla by poisťovňa niekomu povedať, že dáme vám vyššiu zľavu, lebo máte pod šesťdesiat alebo nad šesťdesiat. Ale iba na základe vecí, ktoré poistenec vie ovplyvniť,“ dodal Beblavý. Samozrejme musí byť jasné, ako budú poisťovne dodržiavanie zdravotného životného štýlu dodržiavať.