Chcete zhodnotiť peniaze sebe alebo klientovi? Na banky zabudnite

Ten, kto chce začať zarábať na peniazoch, by sa mal banke širokým oblúkom vyhnúť. Doba totiž prináša nové trendy v zhodnocovaní kapitálu. Ak peniaze necháte v banke, nezarobia Vám takmer nič.

Úroky na menej ako dvojročných termínovaných vkladoch sú priemerne len 0,9 percenta, píše portál pravda.sk. Ak teda vložíte napríklad tisíc eur, tak hrubý úrokový zisk za rok bude len 9 eur. A ešte aj tie banka automaticky zdaní 19-percentnou sadzbou dane z príjmu. Takže ročne si prilepšíte o 7,30 eura. A ak by ste náhodou spomínanú tisícovku vybrali skôr, tak vám banka môže vyúčtovať sankčnú pokutu 0,75 percenta, a to už nezarobíte vôbec nič.

Za nízkymi úrokmi na vkladoch treba hľadať politiku Európskej centrálnej banky, ktorá tlačí peniaze. Znamená to, že keďže sú napríklad aj slovenské banky schopné požičiavať za rekordne nízke úroky, napríklad 1,6 percenta ročne, tak úroky na vkladoch nemôžu byť tiež nejako vysoké. 

Zmena sa nechystá

Úroky na vkladoch klesajú od júna 2011. Vtedy banky ponúkali klientom ročné termínované vklady s úrokom 3,08 percenta, dnes sa ich hodnota pohybuje pod jedným percentom a analytik nepočíta so zmenou trendu. „Snaha Európskej centrálnej banky podporiť ekonomiky eurozóny a priblížiť tak infláciu bližšie inflačnému cieľu uvoľnenou menovou politikou, ktorá okrem iného zahŕňa nulovú kľúčovú úrokovú sadzbu, bude takmer s istotou pokračovať aj v najbližšom roku,“ vysvetlil pre pravda.sk Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.

Úroky na medzibankovom trhu aj výnosy na dlhopisovom trhu sa preto držia na historických minimách a zásadný obrat sa tak skoro nedá očakávať. Nedá sa preto počítať ani so žiadnym zásadnejším nárastom úročenia vkladov.

Využite lacné peniaze

Momentálne ECB natlačí každý mesiac 80 miliárd eur do 19 ekonomík používajúcich spoločnú menu – euro. Toto tlačenie má trvať od marca 2015 do marca 2017 a v obehu sa tak ocitne 1,74 bilióna nových eur. Tieto lacné peniaze je výhodné použiť na mimoriadne splátky hypotéky. Klienti si tak môžu znížiť svoj celkový dlh aj mesačné splátky a zároveň sú lepšie pripravení na prípadné budúce zvyšovanie úrokov.

Ak ale máte voľné peniaze, od ktorých chcete, aby vám zarábali mali by ste ich investovať napríklad do podnikania, realít alebo fondov. Ak ich totiž necháte ležať v banke, nezarobia nič.