Chcete získať hypotéku aj čas? Je tu jedno riešenie

Proces vybavovania hypotéky má viacero krokov, ktoré je treba dodržať a každý z nich je časovo náročný. Toto sú štyri kroky k rýchlejšej hypotéke, ktoré za Vás môže urobiť hypotekárny špecialista.

 Ak si plánujete vybaviť hypotekárny úver, mali by ste rátať s tým, že celý proces môže trvať aj niekoľko týždňov. Proces vybavovania hypotéky má viacero krokov, ktoré je treba dodržať a každý z nich je časovo náročný, píše portál etrend.sk

Štyri kroky k hypotéke

 Prvým krokom môže byť stretnutie s nezávislým hypotekárnym špecialistom, ktorý Vám preverí možnosti financovania najneskôr do dvoch dní a vy si na základe toho vyberiete banku. Ak sa rozhodnete vybavovať hypotéku individuálne, bude Vám táto fáza trvať oveľa dlhšie, vzhľadom na počet bánk na trhu, kde musíte vždy počítať s čakaním, ako aj so stretnutím s bankovým pracovníkom.

 Druhým krokom je potrebné zabezpečiť vyhotovenie znaleckého posudku. So znalcom je potrebné dohodnúť obhliadku, na základe ktorej vypracuje posudok. Táto fáza môže trvať približne týždeň. Akonáhle  je znalecký posudok vypracovaný, spravidla sú už pripravené aj ostatné doklady, napríklad potvrdenia o príjme.

 Prichádzame k tretiemu kroku, ktorým je podanie žiadosti o hypotéku do banky. Schvaľovací proces v banke trvá štandardne do piatich až siedmich pracovný dní. Po schválení úveru banka vypracuje zmluvy do dvoch dní.

 Ako štvrtý krok nasleduje podpis zmlúv v banke, podanie návrhu na vklad záložného práva, podpis kúpnych zmlúv, zabezpečenie poistenia a vinkulácie nehnuteľnosti. Všetky tieto úkony je potrebné podstúpiť k tomu, aby banka povolila vyplatenie sumy úvere a táto fáza môže trvať aj jeden týždeň.

Záleží na banke

 Dĺžka procesu vybavovania hypotéky sa môže líšiť podľa toho, či je určená na kúpu, refinancovanie alebo na výstavbu nehnuteľnosti. V niektorých prípadoch nie je potrebné vypracovanie znaleckého posudku, ale banka trvá na iných náležitostiach. Doba celkového vybavovanie záleží aj na konkrétnej banke. V prípade kampaní alebo v dovolenkovom období sa môžu predĺžiť lehoty schvaľovania.

 Ak sa rozhodnete pre vybavovanie hypotéky prostredníctvom nezávislého hypotekárneho špecialistu, celkovú dobu riešenia hypotéky vám pomôže skrátiť.