Chystáte sa do predčasného dôchodku. Poradíme vám, ako získate viac peňazí

Predtým, ako nastúpite na predčasnú penziu, by ste mali štát požiadať o inú dávku. Zistite, ktorú.

Ak plánujete odísť na predčasný dôchodok je veľmi pravdepodobné, že ak predtým požiadate o dávku v nezamestnanosti, mimoriadne sa vám to oplatí. Táto dávka predstavuje približne polovicu doterajšieho hrubého platu.

„Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne, ak ku dňu zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie preukáže žiadateľ celkovú dobu poistenia v nezamestnanosti v posledných troch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie v dĺžke najmenej 730 dní,“ povedal pre portál pravda.sk riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ak ste pracovali len na dobu určitú, stačí vám 730 dní poistenia získať v posledných štyroch rokoch. V takom prípade však môžete podporu namiesto šiestich mesiacov poberať maximálne štyri mesiace.

Takto si prilepšíte k predčasnému dôchodku. / Foto: pixabay.comTakto si prilepšíte k predčasnému dôchodku. / Foto: pixabay.com

Navyše, ak požiadate o podporu, malo by sa to pozitívne odzrkadliť aj na výške vášho budúceho dôchodku. Predčasný dôchodok sa totiž znižuje o pol percenta za každých 30 dní, ktoré vám chýbajú do dovŕšenia dôchodkového veku.

Príklad:
Napríklad, ak by vám vyšiel riadny dôchodok 450 eur a vy by ste chceli odísť do predčasnej penzie o dva roky skôr, dostali by ste len 398,80 eura. No v prípade, že budete najprv pol roka poberať dávku v nezamestnanosti a až potom požiadate o predčasný dôchodok, dostali by ste penziu vo výške 407,30 eura.