Chystáte sa na dovolenku. Na toto by ste určite zabudnúť nemali

Preukaz poistenca Vám postačí u lekára napojeného na verejný systém. Ale ak ho nablízku nemáte, v súkromnom zariadení Vás to vyjde draho.

Pri ceste do zahraničia sa odporúča uzavrieť si komplexné cestovné poistenie. To znamená poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu a doplnkových asistenčných služieb, píše portál teraz.sk

Európsky preukaz nestačí


 Aj v prípade cesty po Európe sa odporúča uzavrieť si cestovné poistenie. Nestačí mať so sebou európsky zdravotný preukaz poistenca. Pretože hlavný rozdiel je v tom, že kým komerčné cestovné poistenie zahŕňa aj ošetrenie v súkromnom zdravotníckom zariadení, európsky preukaz zdravotného poistenia kryje výlučne zdravotnú starostlivosť u lekára napojeného na verejný systém zdravotného poistenia, a to len v rozsahu služieb poskytovaných z verejného zdravotného poistenia v danej krajine.

Základné rozdiely


 V mnohých letoviskách nie sú zastúpené verejné zdravotnícke zariadenia alebo v prípade, že ich súrne potrebujete, nie sú nablízku. Takisto, v mnohých krajinách sú v rámci verejného zdravotného poistenia zavedené rôzne poplatky a spoluúčasti, ktoré si pacient musí uhradiť sám. Napríklad v Taliansku si musíte zaplatiť plnú cenu liekov alebo až 30% spoluúčasti za ošetrenie vo Francúzsku. Európsky preukaz navyše nekryje transport pacienta späť na Slovensko a rovnako neuhradí ani prevoz telesných pozostatkov v prípade náhleho úmrtia v cudzine. Naopak, v cestovnom poistení sú tieto služby štandardnou súčasťou poistenia liečebných nákladov, tak ako asistenčné služby. Okrem toho, len v komerčnom poistení je možné uzatvoriť poistenie batožiny, úrazu a zodpovednosti za škodu či poistenie stornovacích poplatkov. 

 Veľmi dôležité je preto dbať pri uzatváraní cestovného poistenia nielen na jeho cenu, ale všímať si aj všetko, čo je súčasťou poistenia.