Čiarka, ktorá rozhodne o živote a smrti.

Jedna čiarka vie zmeniť význam zákona, zmluvy či predpisu. Treba si na to dať pozor, odkazuje regionálny riaditeľ Salve Miroslav Kykloš...

Keď som bol žiakom základnej školy, tak slovenský jazyk a gramatika boli určite mojou silnou stránkou. Držal som sa kŕčovito hesla „Píš ako počuješ.“ Čiarky vo vetách, tvrdé a mäkké i som dával podľa vlastného uváženia. Taktiež písať text písaným písmom bolo pre mňa utrpenie. Sedí tvrdenie, že kocúr napíše text krajšie ľavou zadnou labkou ako ja. Písaný text po mne prečítať je aj pre mňa niekedy zaujímavé. Z toho dôvodu píšem všetko technickým písmom.

Treba si prečítať všetko, čo podpisujete

Keď som skončil školu a nastúpil do praxe, tak som postupne zisťoval, aké je dôležité správne umiestniť malú čiarku vo vete. Ako kontrolór mesta som absolvoval jedno školenie s bývalým právnikom a predsedom krajského súdu. Vyriekol jednu jedinú vetičku, ktorú si pamätám dodnes. Tá veta znie: ,,Čiarka rozhoduje o živote, alebo smrti.“  Vôbec nie je jedno, kde čiarku umiestnite. Predstavte si rozsudok súdu, ktorý znie:  ,,Obesiť, nie oslobodiť!“ Druhá verzia tej istej vety: ,,Obesiť nie, oslobodiť!“  Vtedy som si pravdepodobne prvý krát uvedomil, aké je dôležité čítať všetko, čo podpíšem a hlavne, aký zmysel dávajú rôzne vety v zmluvách. Vôbec nie je jedno, čo podpíšem a ako je to naformulované, prípadne kde je čiarka, spojka, a, alebo...   

Dôležité ponaučenie, ktorým sa riadim je ako dokážem uvedené skutočnosti využiť, nie zneužiť. Všetky zákony, zmluvy, predpisy sú formulované právnickým štýlom a skoro v každom je viac možností, ako to využiť v prospech klienta a taktiež seba a nič neporušiť. Plne som si začal uvedomovať silu zákonov a predpisov. 

Každý človek je svojím spôsobom finančný poradca

Opäť mám na výber. Buď budem nadávať, prípadne sa naučím, ako to využívať pre seba a svoju rodinu. Nadávaním ešte nik nič nezmenil. Všetko máme vo svojich rukách. Často sa stretávam v teréne s argumentom. Finančné poradenstvo nie je pre mňa. To len pre ľudí ako si Ty.

Najväčší paradox je, že každý občan, ktorý je už v aktívnom veku až do smrti robí finančného poradcu, len si to neuvedomuje. Dôležité je len s akými informáciami pracuje. Ak zarábam, tak na jednej strane dostávam výplatu a na druhej strane rozhodujem, čo s uvedenými peniazmi urobím. Celý život ľudia robia to, čo vlastne robiť nechcú a musia to robiť. Bez toho to jednoducho nejde, len to treba vedieť správne pomenovať a mať záujem o kvalitné informácie. Ľudia sa rozhodujú o svojich peniazoch pre mňa zvláštnym spôsobom.

Dbajte na svoju finančnú gramotnosť

Veria v to, čo sa im povie a hlavne kto im to povie bez ohľadu, čo je napísané v zmluve, ktorú podpíšu. Na svoje obhájenie tvrdia, veď to robí, tak vie čo robí. Určite by mi nechcel zle. Tu je dôležité si uvedomiť potrebu finančnej gramotnosti. Nemusím vedieť všetko, ale mal by som vedieť základy a princípy, ako tie peniaze pracujú a vedieť sa v tom orientovať. Otázka už nie je či som ochotný sa to učiť. Myslím si, že je doba, kedy by to mala byť nutnosť. Ľudia by mali poznať rozdiely medzi bankami a nebankovými spoločnosťami, medzi sporením a investovaním, kapitálovým a investičným poistením, účelovým a neúčelovým úverom.

Hlavne by sa pri rozhodovaní mali sústrediť na priority a dôvody, prečo by som mal do toho produktu ísť a poznať zákonitosti financií a dôležitosť – priority.  Veľmi dôležité je stanoviť si poradie spojené s dôležitosťou. Ako prvé by som mal riešiť dôležité a potrebné veci a až potom to ostatné.

Hovorí sa, že nik učený z nebies nespadol. Stačí sa len rozhodnúť, že sa naučím základy finančnej gramotnosti a pevne verím, že Slováci dokážu lepšie a účelnejšie nakladať so svojimi financiami.

Miroslav Kykloš

Venuje sa najmä servisu starých zmlúv, investíciám a kombinovaniu produktov.

Viac od autora →