Čo prezradili o nákupoch Slovákov záznamy z ich platobných kariet? Pozrite sa

Chcete vedieť, ako míňali Slováci peniaze na Mikuláša a kedy sa začala skutočná vianočná horúčka? Prečítajte si náš blog.

„Zlatá nedeľa“ - teda posledná nedeľa pred Vianocami, kedy podľa očakávaní vrcholia aj vianočné nákupy, nepriniesla obchodníkom najvyššie tržby. Podľa údajov ČSOB o platbách kartami v obchodoch totiž nákupy vrcholili až vo štvrtok 22.decembra. Rovnako tak si klienti v tento deň vybrali aj najviac hotovosti z bankomatov.

V „hodine dvanástej“, teda 24. decembra už klienti nakupovali skôr výnimočne. Počet transakcií aj ich výška boli totiž výrazne nižšie ako je bežný priemer počas roka. „Na Štedrý deň už Slováci nakupovali oveľa menej a v skôr neštandardných prevádzkach. Tretie v poradí, po obchodoch s potravinami a čerpacími stanicami totiž skončili obchody s PC a príslušenstvom, čo môže súvisieť aj s nákupmi darčekov na poslednú chvíľu. Ešte zaujímavejšia bola štvrtá priečka, na ktorej sa umiestnili platby v stávkových kanceláriách či herniach a kasínach,“ uvádza hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Decembrové čísla ukázali zaujímavý trend. Počty aj objemy platieb vždy od pondelka do piatka narastali a cez víkend následne klesali. „Zaujímavosťou je, že deň pred Mikulášom, v pondelok 5. decembra platili klienti v obchodoch pomerne často, ale priemerná výška transakcií patrila k tým najnižším. Predpokladáme, že to bolo spôsobené práve nákupom sladkostí a iných drobností na tento sviatok,“ uzatvára hovorkyňa.