Čo robiť, aby sa vám lyžovačka zbytočne nepredražila

Začala sa sezóna lyžovačiek a mnohí cestujú za oddychom práve do hôr, či už slovenských alebo za hranice.Ale pozor, aby vám táto zimná radovánka neurobila škrt, cez rodinný rozpočet.

Štatistiky za uplynulú zimnú sezónu potvrdzujú, že ani maximálna opatrnosť na svahu nemusí stačiť a vy môžete skončiť s nepeknou zlomeninou u lekára či v nemocnici. Odborníci v tejto súvislosti upozorňujú na to, že Európsky preukaz poistenia nemusí stačiť. Neplatí totiž v súkromných zariadeniach ani v prípade, ak lyžiar spôsobí neúmyselnú škodu niekomu inému.

Štátne alebo súkromné zariadenie

Priemerné náklady na ošetrenie zranenia boli v zahraničí dvoj až trojnásobne vyššie ako pri úrazoch na slovenských horách, vyplynulo z údajov ČSOB Poisťovne a asistenčnej služby AWP Solutions. „Na výšku ceny ošetrenia má vplyv aj to, do ktorého zdravotníckeho zariadenia sa klient dostane a či je uplatnený európsky preukaz zdravotného zariadenia. Ten totiž platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach a za podmienok rovnakých, ako pre miestnych. Platí to aj pre výšku doplatkov za starostlivosť,“ upozorňuje riaditeľ Odboru produktového manažmentu ČSOB Poisťovne Peter Ripka. Práve v blízkosti lyžiarskych stredísk sú zdravotnícke zariadenia prevažne súkromné a výška doplatkov býva aj niekoľkonásobne vyššia ako sme zvyknutí.

Ceny sú vysoké

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že fraktúry horných a dolných končatín s potrebou chirurgického zákroku stoja až niekoľko tisíc eur, pokiaľ nie je akceptovaný európsky preukaz zdravotného poistenia. Vysokou položkou sú aj náklady na transport helikoptérou, ktoré nie sú v zimných mesiacoch výnimkou. „Priemerné náklady na ošetrenie holennej kosti sa vlani vyšplhali k sume 5600 eur a k 1300 eur v prípade zlomenej stehennej kosti. Pomerne časté bolo potrebné aj ošetrenie poranenej hlavy alebo lebky. V tomto prípade dosiahla výška poistného plnenia v priemere 2500 eur,“ sumarizuje Ripka.

Európky zdravotný preukaz vám pri zahraničnej dovolenke nemusí stačiť. / Foto: pixabay.comEurópky zdravotný preukaz vám pri zahraničnej dovolenke nemusí stačiť. / Foto: pixabay.com

Skontrolujte si už existujúce poistenie

Klienti by si preto pred cestou nemali zabudnúť uzavrieť vhodné cestovné poistenie. Tí, ktorí ho už majú uzavreté, by si mali vopred overiť, či sa vzťahuje aj na tie zimné športy, ktorým sa plánujú venovať. Ak chcú oddychovať v slovenských horách, nemali by zabudnúť na poistenie do hôr pre prípad zásahu horskej záchrannej služby. „V prípade klientov, ktorí mali tento typ poistenia, sa vlani najviac zásahov týkalo pomoci pri dezorientácii v teréne v zlom počasí, ošetrení pomliaždenín a iných zranení. Vysokou položkou, ktorá môže dovolenkára nemilo prekvapiť, sú aj náklady na transport helikoptérou,“ pripomína Ripka.

Nešetrite na pripoistení

Zvolte si k cestovnému poisteniu aj pripoistenie zodpovednosti za škodu. To oceníte najmä v prípade, ak dôjde k zrážke na svahu, ktorá spôsobí zranenia druhej osobe. „V uplynulých rokoch sa dokonca rozmohol trend, že lyžiari chcú pomocou svojich právnikov vysúdiť tisíce eur od iných lyžiarov po zrážke, ktorú v skutočnosti ani nemuseli zaviniť. Aj v tomto prípade pomôže poistenie zodpovednosti za škodu,“  hovorí Ripka.

Pomôže aj asistenčná služba

V prípade úrazu dovolenkár v cudzine ocení rýchlu pomoc od asistenčnej služby, ktorá býva súčasťou balíka cestovného poistenia. Pomôže vám najčastejšie s vyhľadaním vhodného zdravotníckeho zariadenia, jazykovými bariérami či v prípade nutnej garancie ošetrení. Ide napríklad o pomoc v situáciách, ktoré si vyžadujú urgentnú operáciu a prípadnú následnú repatriáciu, čiže prevoz na Slovensko.