Čo robiť, aby vám úverový register nezavaril

Ak uvažujete o hypotéke, problém s jej získaním môžete mať nielen kvôli svojmu príjmu, ale aj kvôli prípadnému negatívnemu záznamu v úverovom registri.

Keďže úroky na hypotékach sú rekordne nízke, tak aj žiadostí o úvery je mimoriadne veľa. A to aj preto, že klienti žiadajú o úver vo viacerých bankách naraz. Nakoniec si však vyberú iba jednu, tú ktorá im ponúka najvýhodnejšie podmienky.

Banky používajú dva úverové registre

Akonáhle však vy ako klient podpíše žiadosť o úver, začína sa proces schvaľovania. Týmto spôsobom okrem iného dávate banke súhlas, aby si vás preverila. Najčastejšie banky čerpajú informácie zo Spoločného registra bankových informácií SRBINebankového registra klientských informácií NRKI.

Ako fungujú záznamy v úverom registri

Každým nahliadnutím vznikne v registri záznam, že ste v procese žiadosti o úver. Keď vám úver schvália, stav záznamu sa zmení zo žiadosti na schválený. Netreba však zabudnúť na ostatné banky, v ktorých úver čerpať nebudete. Pošlite im písomnú informáciu, že svoju žiadosť o úver odvolávate. Banka žiadosť o odvolanie doručí registru, kde sa záznam zmení na odovlaný. Potom to už nebude vyzerať, že úver žiadať vo viacerých bankách. Dokonca vyhnete aj situácii, že by sa záznam zmenil na neschválený.

Ako pracovať s informáciámi v úverovom registri.Ako pracovať s informáciámi v úverovom registri.

Nahliadnite do úverového registra

Ak chcete vedieť, ako vyzerajú vaše úverové záznamy, musíte o výpis požiadať v oboch spomenutých registroch, a to osobnitne. Predmetný výpis vám potom príde poštou alebo si ho môžete vyzdvihnúť osobne na adrese klientského centra. Pripravte sa, že za papierový výpis vystavený do 30 dní zaplatíte 4 eurá. Za expresné vybavenie do 5 dní zaplatíte 14 eur.

Ak sa vám to zdá veľa, máte ešte jednu možnosť. Môžete požiadať o takzvaný spotrebiteľský výpis, ktorý môžete raz ročne získať bez poplatku. Obsahuje však podstatne menej údajov.

Čo s chybnými údajmi

Môže sa stať, že vo výpise nájdete chybný údaj. Ak sa tak stane, môžete úverový register požiadať o opravu.

Žiadny negatívny záznam v úverom registri nepodceňujte, pretože pri ďalšej žiadosti vám banka môže zvýšiť úrok či dokonca úplne zamietnuť žiadosť o úver.

Ak máte problém so získaním hypotekárneho úveru, kliknite sem