Čo Slovákom prekáža viac ako nízky plat?

Aj vy ste si mysleli, že ľuďom v práci záleží najviac na tom, koľko zarábajú? Budete prekvapení. Hoci sa naň sťažujeme najčastejšie, viac nám záleží na niečom úplne inom…

Nedávny prieskum medzi čitateľmi portálu Karierainfo.sk ukázal, že Slováci si v práci viac ako plat cenia dobré vzťahy. V ankete zisťovali, z akého dôvodu by ľudia dali v práci výpoveď. Respondenti si museli vybrať jednu z desiatich odpovedí. 

Vzťahy na pracovisku na prvom mieste

Možnosť Zlé vzťahy na pracovisku skončila na prvom mieste, ako hlavný dôvod odchodu z práce si ju zvolilo až 39% opýtaných. Nízky plat skončil až na druhom mieste. Z opýtaných si túto možnosť zvolilo 31% respondentov.

Z ankety tiež vyplýva, že pre Slovákov je dôležité mať dobrého šéfa. Možnosť Zlý šéf totiž uviedlo ako dôvod na výpoveď až 11% opýtaných. Štvrtú priečku obsadili zhodne s piatimi percentami dôvody  Prehliadanie mojej usilovnosti, Neumožnenie kariérneho rozvoja a Príliš veľa práce.

Výsledky ankety tiež ukázali, že opýtaným najmenej prekáža, ak nedostanú povýšenie, ak s nimi firma slabo komunikuje alebo ak im neumožní ďalšie vzdelávanie. Tak isto len veľmi málo z opýtaných záležalo na dôvere voči firme. Všetky uvedené dôvody si zvolilo iba 1% opýtaných

V práci sa musí človek cítiť príjemne

Je prirodzené, že keďže v práci trávime veľa času, chceme ho stráviť v príjemnej atmosfére. Nezhody, konflikty, ohováranie, napäté vzťahy s kolegami či so šéfom neprispievajú k pohode. Nie je preto prekvapením, že sa radšej rozhodneme dať výpoveď, ako byť nešťastní a psychicky trpieť.

Ukazuje sa tiež, že mnoho ľudí je ochotných pracovať aj za nižšiu mzdu, ak na oplátku dostanú od zamestnávateľa "benefit" v podobe dobrých kolegov a priateľskej atmosféry vo firme.