Čo vás čaká, kým budete bývať vo vlastnom? Toto sú presné kroky

Viete, ako si vybrať nehnuteľnosť? Ako vybaviť hypotéku? Aké máte povinnosti voči katastru a čo prvé urobiť, keď prekročíte prah vlastného bývania? Odpovede na tieto otázky vám zodpovie Representant Senior Salve Terézia Pešková.

Toto všetko vás čaká, ak si práve hľadáte nové bývanie a radi by ste ho financovali cez úver.

1.) Zistite, koľko vám banka požičia

Možností, ako financovať nové bývanie je dnes síce viacero, ale jedna z tých hlavných je zistiť si v banke -  či na to máte a či banka zafinancuje nehnuteľnosť, ktorú ste si vybrali. Tak budete vedieť, akú výšku úveru vám z vášho príjmu banka poskytne.

Ponuku – prieskum odporúčam urobiť iba v jednej banke, nakoľko informácie banky posielajú do úverového registra, čo môže spôsobiť v ďalšej banke problémy.

2.) Vyberte si nehnuteľnosť

Ak už viete, koľko vám banka na bývanie požičia, môžete začať vyberať nehnuteľnosti. Môžete využiť služby občianskej inzercie na portáloch alebo realitných spoločností. Ak si vyberiete tú druhú možnosť, musíte počítať s tým, že realitná kancelária si vypýta províziu a tak sa navýši kúpna cena. Realitka ale zabezpečí právny servis kúpno-predajnej zmluvy a zavkladovanie na katastri s kolkami.

Pred podpísaním hoci aj len predkúpnej zmluvy, by ste si mali zistiť, či daná nehnuteľnosť nemá na liste vlastníctva ťarchy, nakoľko banky ťarchy zvyčajne neakceptujú. Výnimky samozrejme existujú, ale o nich vám vie viac povedať skúsený finančný poradca.

3.) Nechajte si poradiť od finančného poradcu

Vyberte si starostlivo finančného poradcu, ktorý podľa vašich požiadaviek zosumarizuje najvýhodnejšie ponuky bánk a prispeje tak k plynulému chodu vybavovania celého úveru - od úverových zmlúv, cez návrh na vklad, záložných zmlúv na katastri nehnuteľností.

Mal by vám tiež vedieť poradiť ohľadom fixácie a ďalších poplatkov spojených s úverom, aby bol úver čo najlacnejší. Nie vždy totiž je nízka úroková sadzba zárukou lacnejšieho úveru.

Takto vyzerá celý proces kupovania nehnuteľnosti. / Foto: pixabay.comTakto vyzerá celý proces kupovania nehnuteľnosti. / Foto: pixabay.com

4.) Banka uvoľní peniaze

Ak už máte vybavený úver, tak, realitná kancelária, váš finančný poradca, alebo vy sami podáte návrh na vklad. Keď kataster nehnuteľnosť zavkladuje, tak si banka z katasterportálu vytlačí plombu na danom liste vlastníctva a môže spustiť proces čerpania peňazí z úveru. Už ste takmer vo finále, s výhľadom na svoje nové bývanie. Určite pekná predstava, že o chvíľu budete vo svojom.

5.) Prevezmite byt od predávajúceho

Posledná a tá najdôležitejšia fáza celého procesu je prevzatie bytu či domu od predávajúceho.

Pokiaľ je to fyzická osoba – vyhotoví sa preberací protokol s odpisom stavu vodomerov, odhlási sa elektrina zo starého na nového majiteľa, teda na vás. Bývalý majiteľ vám odovzdá kľúče od bytu/domu, vstupnej brány, pivnice či poštovej schránky…

Určite odporúčam ihneď výmenu vstupnej zámky – zabezpečíte si tak ochranu pred nechcenými návštevníkmi.

Veľa šťastia pri výbere nového bývania!

Ak hľadáte výhodnú hypotéku, kliknite SEM.