Ďalšia „pyramída“ na obzore? Na Slovensko ide Coinspace

Spoločnosť láka potenciálnych investorov na ťažbu virtuálnej meny S-coin. Najviac zarobíte, ak zoženiete čo najviac ďalších investorov. Samozrejme, takmer bez rizika :)

 Virtuálne meny majú ambíciu byť platidlom budúcnosti. Známa mena Bitcoin má za sebou doslova raketový štart a mnohí na nej zarobili. Niečo podobné sľubuje aj spoločnosť Coinspace, ktorá ponúka investíciu do zatiaľ neexistujúcej meny S-coin.  

 Coinspace láka bežných ľudí na investície do kryptomeny. Sľubuje vysoký výnos za krátky čas a podľa slovenského odborníka na kryptomeny Juraja Bednára to nie je možné, píše portál aktuality.sk.

Nie je euro ako euro

 Podľa Bednára ide o pyramídovú hru, na ktorú si treba dať pozor. Aj keď v súčasnosti nie je jasné, či ide naozaj o podvod. Zistiť sa to dá tak, že vám niekto sľubuje rozprávkové výnosy, chce od vás peniaze a najlepšie zarobíte, keď zoženiete iných ľudí. Pyramídové kryptomeny majú často centralizovanú zmenáreň alebo výrobu. To znamená, že vydavateľ meny určuje jej hodnotu a predáva ju, vysvetľuje Bednár.

 Coinspace láka investorov na ťažbu meny S-coin. Táto mena však ešte neexistuje. Zástupcovia tejto firmy na Slovensku tvrdia, že na trh príde v októbri a bude mať hodnotu jedno euro. Funguje to tak, že si za poplatok prenajmete výpočtovú kapacitu a začnete ťažiť menu. Keď sa S-coin dostane do obehu, môžete ho predať so ziskom. Podľa Bednára však hodnotu meny nikto negarantuje, keďže ju určuje trh na základe dopytu: čím väčší je o ňu záujem, tým je drahšia.

Z rozprávky do rozprávky

Ak teda do každej vyťaženej mince investujete jedno euro, nie je vôbec isté, že na tom zarobíte. Najdôležitejšou vlastnosťou je jej použiteľnosť. V koľkých obchodoch sa dá použiť na platenie, koľko ľudí dobrovoľne prijíma túto menu?

 Ak vás aj tak investovanie do kryptomien láka, je potrebné počítať s rizikom, ako pri úplne každej investícii. Je možné, že rozprávkovo zbohatnete. Je však tiež možné, že o všetko prídete. Ak vám niekto sľubuje výnos a prehovára vás aby ste „investovali do meny“ a zarobili tak, už to je zlý znak. Ďalšie riziko vidí Bednár aj v tom, že na používanie kryptomeny potrebujete niečo ako pozvánku a uzavretý okruh používateľov je v rozpore s princípmi kryptomien.

Žiadne riziko? Zbystrite pozornosť

 Predstavte si, že by ste na používanie českej koruny potrebovali český občiansky preukaz ako „vstupenku do klubu“. Koľko ľudí by bolo ochotných investovať do tejto meny a obchodovať v nej? Veľmi málo. Ak by vám navyše sľúbili rozprávkový výnos, ktorý nie je krytý žiadnym použitím, len tým, že tejto meny je obmedzené množstvo a že prichádzajú stále noví ľudia, asi každému príde na um, že ide o podvod.

 „Kryptomenu môže vytvoriť ktokoľvek, ľuďom odporúčam, aby v prípade, že tomu nerozumejú, sledovali použiteľnosť, akceptovateľnosť a otvorenosť. Rozprávkové výnosy bez rizika sú najlepším varovným signálom,“ prízvukuje Bednár.