Dnes je najlepší čas na zhodnotenie vašich peňazí

Peniaze, ktoré ušetríte pri výhodnejšej hypotéke, môžete výborne zhodnotiť. Stačí sa držať troch základných pravidiel, radí investičný špecialista Salve Radoslav Papánek.

Aktuálne počúvame zo všetkých médií, že hypotéky sú najlacnejšie v histórii. Že je výhodné si zobrať hypotéku alebo refinancovať už poskytnutý úver a znížiť si tým mesačné splátky a, samozrejme, aj náklady rodinného rozpočtu.

 Alebo využiť nízke úroky na úveroch a lepšie zhodnotiť prostriedky z poskytnutého úveru a investovať ich napríklad do cenných papierov. Pretože dnes je veľmi dobré obdobie aj na trhu z cennými papiermi, kde sú zaujímavé možnosti ako lepšie zhodnotiť prostriedky s lepším úrokom.

Kde a ako zhodnotiť

Ak sa vám už aj podarilo ušetriť na hypotéke, môžete sa pridať ku skupine klientov finančných inštitúcií, ktorí už majú svoje úspory uložené v bankách na bežných účtoch, termínovaných vkladoch, v podielových fondoch alebo možno v stavebnom sporení. Tí hľadajú možnosti, ako lepšie zhodnotiť svoje úspory alebo hľadajú ako si vytvoriť rezervu či už krátkodobú, strednodobú alebo dlhodobú, napríklad na štúdium detí alebo na dôchodok.

Existujú ale pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri ukladaní úspor:

Prvé pravidlo je stanoviť si cieľ uloženia úspor. Cieľ by mal byť krátkodobý, strednodobý alebo dlhodobý. Krátkodobý cieľ môže byť dovolenka alebo kúpa spotrebného tovaru. Strednodobý cieľ je  kúpa bývania, pretože dnes sa znižuje počet stopercentných hypoték a klient musí mať nasporené prinajmenšom desať percent z hodnoty domu alebo bytu, aby mu banka poskytla úver na bývanie. Klienti tak musia myslieť aj na to, že majú mať nasporené aj vlastné zdroje. Dlhodobý cieľ je dôchodok, štúdium detí alebo finančná nezávislosť.

Druhé pravidlo je vedieť, či môžem jednorazovo uložiť úspory, alebo chcem vytvoriť úspory. A koľko môžem jednorazovo uložiť, prípadne koľko zo svojho príjmu si môžem mesačne odložiť. Ideálne je, ak si chcem vytvoriť finančnú rezervu, mal by som si odkladať mesačne minimálne desať percent zo svojho mesačného príjmu. V tomto smere sú najlepšie v Európe na tom Holanďania, ktorí si odkladajú až štvrtinu mesačne zo svojho príjmu.

Tretie pravidlo je, na aké dlhé obdobie by mali byť úspory viazané. Za krátkodobý cieľ sa považujú 1 až 3 roky. Strednodobý cieľ sú tri až desať rokov alebo desať a viac rokov ako dlhodobý cieľ.

Nechajte si poradiť

 Ak už mám jasný a konkrétny cieľ, viem, čo chcem a kedy, mal by som sa začať pozerať po produktoch, ktoré ponúkajú finančné inštitúcie alebo si nájsť finančného sprostredkovateľa, ktorý sa rozumie finančným produktom a pozná výhody a nevýhody finančných produktov.   A ktorý pozná a rozumie poplatkom, vie rozoznať, aké riziká môže mať produkt, ktorý ponúka finančná inštitúcia a hlavne vie, že je to bezpečný a výhodný produkt pre klienta.

 Dnes je teda ideálne obdobie nielen pre hypotéky, ale aj na ušetrenie či zarobenie finančných prostriedkov. Je ideálne obdobie na oboch stranách, aj na strane poskytovania úverov i na strane zhodnocovania úspor.

Radoslav Papánek

Je špecialista na oblasť ukladania úspor, investovania a komplexného riešenia rodinných financií.

Viac od autora →