Do 2. piliera si môžete prispievať aj dobrovoľne. Oplatí sa to

Ak ste zapojený v druhom pilieri, môžete si na svoj dôchodkový účet posielať aj dobrovoľné príspevky. Oplatí sa to, lebo niektoré fondy zarobili aj viac ako 10 percent. Ktoré to boli.

Keď si chcete dobrovoľne sporiť na dôchodok v druhom pilieri, môžete na účet posielať ľubovoľne vysokú sumu, vtedy, keď sa vám to hodí, píše portál pravda.sk. Nemusíte si sporiť každý mesiac, stačí posielať peniaze raz za rok či niekoľko rokov. Výhodou je, že v 2. pilieri zákon určuje maximálnu výšku poplatkov, ktoré si dôchodkové spoločnosti môžu od vás pýtať. Toto investovanie tak vyjde lacnejšie ako napríklad to v podielových fondoch. Ak takto chcete investovať musíte si to najprv dohodnúť s dôchodkovou spoločnosťou zmluvne. Bez toho nie je možne dobrovoľné príspevky posielať.

Vybrať ich môžete naraz aj s výnosmi

Jedinou nevýhodou je, že len čo pošlete peniaze na dôchodkový účet dostanete sa k nim až po splnení podmienok na získanie dôchodku. Ak by ste peniaze napríklad potrebovali na kúpu domu či auta, nedostanete sa k nim. Výhodou však je, že keď už dôchodkový vek dosiahnete, môžete peniaze spolu s výnosmi vybrať naraz, a to aj v prípade že výška vašej penzie nebude dostatočná.

Do druhého dôchodkového pilliera si môžete posielať dobrovoľné príspevky.Do druhého dôchodkového pilliera si môžete posielať dobrovoľné príspevky.

Najvyššie výnosy sú v indexových fondoch

Najvyššie výnos majú momentálne indexové dôchodkové fondy, ktoré dosiahli výnos od 8,8 do 10,99 %. Väčšina sporiteľov si však stále sporí v dlhopisových garantovaných fondoch, ktoré prinášajú najnižšie výnosy od 1,96 do 2,26 %.

Ak chcete, aby vaše peniaze lepšie zarábali, kliknite SEM