Do bývania najviac investujú Bratislavčania

V rebríčku najvyššej sumy, ktorú si ľudia požičajú na bývanie, vedú obyvatelia hlavného mesta.

Hypotéka je dnes už bežným prostriedkom, ako si zadovážiť vlastnú strechu nad hlavou. V rebríčku najvyššej sumy, ktorú si ľudia požičajú na bývanie, vedú dlhodobo obyvatelia hlavného mesta a aktuálne štatistiky ČSOB banky potvrdili tento trend. Rovnako platí, že Bratislavčania realizujú aj najčastejšie a najvyššie bezplatné mimoriadne splátky.

Najviac v Bratislave, najmenej v Banskej Bystrici

Čo sa týka výšky sumy, ktorú si ľudia požičiavajú na kúpu príbytku, trend sa dlhodobo nemení a štatistiky aj z roku 2015 hovoria jasne. „Najvyššiu sumu na bývanie s výrazným odstupom od ostatných regiónov si dlhodobo berú Bratislavčania, najmenšiu naopak obyvatelia Banskej Bystrice a okolia. Odvíja sa to najmä od mzdy v danom regióne a ceny nehnuteľností," hodnotí Dáša Polláková, riaditeľka Odboru úverov ČSOB.

Banka pritom ponúka komplexné riešenie pri vybavovaní záležitostí ohľadom hypotéky. „Napríklad kataster vybavíme za klienta, poskytujeme i možnosť ohodnotenia nehnuteľnosti bankou, čím mu šetríme nielen čas, ale aj peniaze. Ak má klient viaceré produkty v rámci našej skupiny, môže ísť napríklad o poistenie domácnosti či nehnuteľnosti, poistenie úveru, dostáva zároveň výhodnejšiu úrokovú sadzbu," vysvetľuje Polláková.

Hypotéku si častejšie berú muži

Štatistiky ČSOB z vlaňajška hovoria, že hypotéku si najčastejšie berú ľudia vo veku 35 rokov s priemernou dobou splácania 24 rokov. O niečo častejšie si ju berú muži ako ženy.