Do práce pred desiatou? Už radšej nie. Poškodzuje to mozog aj imunitu

Psychická a fyzická námaha skoro ráno vyvoláva stres, poškodzuje pamäť a obranyschopnosť. Takže chodenie do práce pred desiatou znamená hrozbu pre zdravie.

Z najnovších štúdií vyplýva, že treba viac spať a vstávať v pokoji, píše portál hnonline.sk. Najbežnejší pracovný čas vo väčšine firiem je od deviatej do 17-tej. Avšak tento časový interval nie je synchronizovaný s požiadavkami nášho organizmu. To predstavuje významnú hrozbu nielen pre produktivitu práce, ale aj pre duševné zdravie.

Podľa vedcov je potrebná revolúcia v organizovaní profesionálnych aktivít tak, aby rešpektovala naše biologické hodiny. Pretože nebezpečenstvo, ktoré nám zo skorého vstávania hrozí, je viac ako veľké. Priberáme, znižuje sa nám imunita, sme nepozorný a zhoršuje sa nám pamäť.

Výskumy potvrdili, že tí, ktorí začínajú pracovať pred desiatou sú unavení a demotivovaní. Univerzita Surrey vo Veľkej Británii uskutočnila výskum, pri ktorom muselo 26 dobrovoľníkov celý týždeň nedostatočne spať. Maximálne si mohli zdriemnuť 5,7 hodiny za noc. Potom nasledoval týždeň s dlhším spánkom – 8,5 hodíne za noc. Výskumníci dobrovoľníkom počas pokusu pravidelne odoberali krv a zistili, že nedostatočný spánok ovplyvnil až 711 ich génov.