Dobrá rada nad zlato. Funguje zaručene a nestojí peniaze navyše

Mladí ľudia dostanú úver na bývanie, ale tým záujem banky končí. Preto mať treba na zreteli pravidlo 10:20:30:40, píše špecialistka Salve Slavka Mráziková.

 Stretli sa na diskotéke. Prebehla iskra a už je z nich pár. Ich stretnutia naberajú na intenzite. Jedného rána sa prebudia v prenajatom byte a povedia si: „Kúpme si vlastný byt!“. Kde naň však vziať? Požičia nám BANKA! Nevadí, že nemajú ani cent a všetky peniaze, ktoré zarobia, stihnú minúť. Majú 25 rokov a chcú to, čo majú ich 50-roční rodičia. Byt, auto, dovolenky, najnovšie mobily...

Požičia banka aj rodičia

 Navštívia teda „svoju“ banku. Pracovníčka banky zadá ich vstupné údaje do systému a vyriekne verdikt. U nás môžete dostať maximálne 80 % z hodnoty nehnuteľnosti. A tak obraz bytu, ktorý sa im páči, zrazu bledne pred ich očami. Chýba im zvyšok, istú časť im požičia banka ako spotrebný úver, ale za vyšší úrok, tak celková splátka na byt rastie. Požičajú im aj rodičia a majú ho! Nový byt.  

Myslite na budúcnosť

 Za všetko však treba platiť. Nielen splátku banke, ale aj nájom, elektrinu, vodu... Veľa mladých párov si toto neuvedomuje a často ide do extrémov. Nepomáhajú im ani banky, pretože ich úlohou je predať úver. Nehovoriac o tom, že mladí ľudia žijú v byte na hypotéku bez toho, aby boli zosobášení a majú spolu aj dieťa. A tu prichádzajú riziká. Ak je slobodná žena na materskej dovolenke a jej druh je jediný nositeľ príjmu v rodine, bolo by vhodné mať vyriešenú ochranu príjmu minimálne formou rizikového životného poistenia. Alebo ak sa otcovi dieťaťa pritrafí smrteľný úraz či iné úmrtie, slobodná žena nemá nárok na vdovský dôchodok, maximálne ich spoločné dieťa na sirotský. Opäť je tu priestor na ochranu príjmu rodiny. A nezabúdajme, že aj ich dieťa bude raz chcieť niekde bývať, prípadne študovať a tak, ako pomohli ich rodičia im, môžu raz pomôcť aj oni tomu svojmu.

10:20:30:40

 A tu je moja rada. Pravidlo 10:20:30:40. Každá domácnosť by si mala tvoriť z desiatich percent svojich príjmov rezervu na nečakané výdavky.  Dvadsať percent by mala odkladať na svoj budúci dôchodok či sporenie, tridsať percent z príjmov by malo tvoriť výšku platieb za bývanie vrátane splátok úveru. No a zvyšných štyridsať je možné použiť na bežný život. Mať  finančnú rezervu na tri až šesť mesiacov, za bývanie platiť najviac týždenný zárobok z mesiaca, nebrať úver vyšší ako trojnásobok ročného príjmu rodiny a použiť naň aspoň pätnásť percent vlastných zdrojov. Mať poistenú svoju nehnuteľnosť a živiteľa rodiny!

 

Slavka Mráziková

Zaoberá sa komplexným riešením rodinných financií. Jej špecializáciou je financovanie bývania a investície.

Viac od autora →