Dôchodcov čakajú od budúceho roka zmeny

Budúci rok pôjdeme do penzie opäť neskôr. Dôchodky však budú rásť.

Zrejme najdôležitejšou novoročnou zmenou bude neskorší odchod do dôchodku, píše portál pravda.sk. „V súlade s cieľom zabezpečiť dlhodobú finančnú udržateľnosť dôchodkového systému sa od 1. januára 2017 upravuje dôchodkový vek v závislosti od vývoja priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy v aktuálnom dôchodkovom veku vyjadrenom v celých rokoch,“ uviedol pre portál rezort práce a sociálnych vecí.

Do dôchodku pôjdeme o celých 76 dní neskôr, ako tomu je tento rok. Predlžovanie dôchodkového veku sa však nedotkne mužov narodených do 31. decembra 1954 a žien narodených do 31. decembra 1961. Na ne sa vzťahujú ustanovenia o znížení dôchodkového veku v závislosti od počtu vychovaných detí. A tiež poistencov, ktorým je zachovaný nárok na znížený dôchodkový vek vzhľadom na počet odpracovaných rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie alebo do I. alebo II. kategórie funkcií.

Novinky sa dotknú aj valorizácie dôchodkov. Seniori sa môže tešiť na dvojpercentné zvýšenie, čo v prepočte znamená, že starobní dôchodcovia by mali dostať 8,20 eura, predčasní dôchodcovia 7,90 eura. Invalidi s mierou poklesu schopnosti pracovať do 70% dostanú 4 eurá, ak ale majú mieru poklesu schopnosti pracovať viac ako 70 %, dotanú 7,10 eura. Vdovy dostanú o 5 eur viac, vdovci o 3,90 eura a siroty o 2,60 eura.

Zlou správou však je, že sa nebude zvyšovať minimálny dôchodok a to preto, lebo sa nezmenila výška životného minima.