Dôchodcovia pomáhajú deťom. A sami končia v obrovských problémoch

Dôchodcovia často pomáhajú svojim deťom alebo vnúčatám a zoberú pre ne úver na svoje meno. Ak to oni prestanú splácať, dôchodca nemá dostatočný príjem na splácanie. A začína ohrozovať sám seba. 

 Dôchodcovia, ktorí majú viac ako 65 rokov, majú záväzky v sume presahujúcej 1 055 eur. Je to spôsobené tým, že dôchodcovia chcú pomôcť svojim deťom alebo vnúčatám a zoberú pre nich úver na svoje meno, píše portál teraz.sk.

 Štatistiky spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov, uvádza, že priemerný dlh žien v dôchodkovom veku je 1 016 eur, zatiaľ čo u mužov je to 1 115 eur.

 Pokiaľ by to bola pravda, dôchodca by pri priemernom dôchodku 415 eur nedokázal splácať tak vysoké mesačné záväzky a kvôli nezvládnutému splácaniu by sa dostal do problémov do piatich mesiacov od poskytnutia úveru. Väčšina dôchodcov iný príjem ako penziu nemá, pretože na Slovensku pracuje len okolo 120-tisíc dôchodcov, z viac ako milióna.

 Ak by nastal stav, že deti alebo vnúčatá prestanú dlh splácať, dostávajú sa seniori do celkom kritickej situácie. Z  údajov spoločnosti pritom vyplýva, že až dvadsať percent zadlžených osôb, ktoré majú problémy so splácaním svojich záväzkov, si vo svojom mene požičalo peniaze pre niekoho iného.
 Sociálna poisťovňa eviduje okolo 30-tisíc exekúcií na vyplácané dôchodky. V mnohých prípadoch je dôchodok taký nízky, že z neho nie je možné po odpočítaní životného minima vykonávať ani zrážky na splácanie dlhu.