Dôchodky sa stávajú neudržateľné. V hre je neskorší odchod do penzie

Súčasní tridsiatnici by mali preto ísť do penzie až v 66 rokoch a dôchodky by mali rásť pomalšie ako dnes. 

 Budúce vlády budú musieť predlžovať vek odchodu do penzie a znižovať valorizáciu dôchodkov, píše portál aktuality.sk.

Jeden pracujúci na jedného penzistu

 Dnes ešte platí tvrdenie, že na dôchodky troch penzistov robí desať pracujúcich. V roku 2055 však už bude na jedného penzistu pracovať iba jeden aktívny človek. Tento stav bude dôsledkom starnutia obyvateľov Slovenska a negatívne ovplyvní predovšetkým naše verejné financie.

 „Neexistuje politická sila, ktorá by obetovala súčasný prebytok na riešenie budúcich problémov. Vysoká závislosť priebežného dôchodkového systému na politickej vôli je jeho najväčšou nevýhodou a dôvodom pre udržiavanie trvalých deficitov,“ vysvetľuje „časovanú bombu“ analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana.

Riešenie? Nižší rast dôchodkov

 Odborníci sa zhodujú, že pokiaľ vláda bude chcieť udržať štátnu kasu v pomerne dobrom stave, bude musieť pristúpiť minimálne k dvom opatreniam.

 V prvom rade sa bude musieť predĺžiť vek odchodu do dôchodku a súčasní tridsiatnici budú musieť ísť do penzie až v 66 rokoch a dôchodkový vek sa bude zvyšovať v závislosti od vývoja priemernej dĺžky dožitia. Podľa súčasných trendov by to znamenalo, že každý rok by sa mal vek odchodu do dôchodku zvýšiť v priemere o 40 až 50 dní.

 Druhým opatrením by mala byť menšia valorizácia dôchodkov v porovnaní s rastom priemernej mzdy na Slovensku. Napríklad, ak by sa zvyšovali dôchodky o sumu, ktorá by bola len o jednu desatinu menšia ako priemerný rast platov, tak by sa prvý dôchodkový pilier dostal do vyrovnaného stavu už okolo roku 2035. 

 Či sa podarí uvedené opatrenia presadiť, je zatiaľ otázne. Súčasná vláda zatiaľ jasne nepovedala, ako chce vyriešiť neudržateľnosť štátneho penzijného piliera.