Dostanete sa ešte k úveru? Vláda chystá zmeny

Ministerstvo financií SR chce sprísniť podmienky poskytovania spotrebiteľských úverov.

Vláda sa novelou zákona snaží zabrániť tomu, aby sa jeden zákon neobchádzal druhým, píše portál sme.sk. „Napríklad vtedy, ak klient nedokáže splniť niektoré ustanovenie zákona o úveroch na bývanie, aby sa poskytnutím iného typu úveru takto zákon neobišiel,“ vysvetlil výkonný riaditeľ portálu Finančný kompas Maroš Ovčarik.

Vzorec pre výpočet schopnosti splácať úver

Banky budú musieť po novom presne vypočítať, či je klient schopný splácať úver. Zákon by mal dokonca definovať presný vzorec, ktorý by mali finančné inštitúcie na tento výpočet využívať. „V budúcnosti by sa teda nemalo stať, že úver spoločnosti poskytnú niekomu, kto ho preuzkázateľne nemá z čoho splácať. Napríklad ľuďom bez príjmu, prípadne preúverovaným ľuďom,“ dodáva Ovčarik.

To však nie je všetko. Banky budú musieť tento ukazovateľ nie len vypočítať, ale ho aj pravidelne prehodnocovať. Dokonca pri výpočte musia zohľadniť aj potenciálny nárast úrokových sadzieb, či potenciálny pokles príjmu.

Podstatnou zmenou je, že tieto opatrenia, ktoré by mali začať platiť od 1.12.2016, sa budú vzťahovať nie len na nové úvery, ale aj na refinancované, a to v prípade, že sa úver navyšuje.

K slovu sa môže dostať čierny trh

Ak však budú podmienky pre získanie úveru nastavené príliš striktne, hrozí tu riziko, že sa vytvorí aj taká skupina ľudí, ktorá nebude mať prístup k úverom, čo ich môže viesť k tomu, že sa obrátia na čierny trh, varuje odborník.

Avšak nový zákon chce limitovať aj čierny trh. A to tak, že zadefinuje, že spotrebiteľské úvery môže poskytovať len spoločnosť s povolením, teda s licenciou. V opačnom prípade sa úver bude považovať za bezúročný.