Dovolenka je od slova „dovoliť si“ nie „požičať si“

Pri nevinnej otázke osobného bankára typu: „pán KLIENT chcete si splniť svoj sen a ísť na dovolenku?“ zvýšte pozornosť, radí špecialistka Salve Slavka Mráziková.

Priznávam sa. Milujem more, chuť soli na perách, zatiaľ čo mi jemný vánok hladí tvár. Milujem odraz slnečných lúčov na morskej hladine. Milujem prechádzky po pláži za svitu mesiaca. Zvuk cikád. Áno. Som sebecká, ale toto je pre mňa dovolenka. A taká bola aj tá tohtoročná. Užila som si ju s rodinou.

Až kým si nenašetríte

Vždy to tak ale nebolo. Ako mladá rodina v tom čase už s jedným dieťaťom sme bývali v dvojizbovom „panelákovom“ byte a snívali o krajšom väčšom bývaní. A nielen snívali, svoj sen sme aj postupne realizovali. Kým sme niekoľko rokov prestavovali starší rodinný dom, všetky naše víkendy a letné dovolenky boli „na stavbe“ a tak naša dcéra stavala síce hrad z piesku, ale len v provizórnom pieskovisku. Až neskôr,  keď sme sa presťahovali do domu a narodil sa nám syn, absolvovali sme prvú rodinnú dovolenku pri mori, v Chorvátsku. Naša dcéra mala vtedy 10 rokov.

Blíži sa „predvianočné obdobie“, v ktorom  banky, obchodné reťazce či predajcovia áut „masírujú“ prostredníctvom médií naše mozgy k tomu, aby sme si plnili sny. A to už dnes, nie o niekoľko rokov.  Niekto sníva o dovolenke, niekto o novej televízii, aute či bývaní.

Zvážte, či potrebujete ďalší úver

Väčšina slovenských rodín nie je schopná vyriešiť bývanie inak ako hypotékou,  aj kúpa auta je často riešená úverom či lízingom. Ale čo je horšie, klesajúce úrokové sadzby v bankách na spotrebných úveroch často vytvárajú priestor pre ďalšie zadĺženie už existujúceho klienta. A tak treba pri nevinnej otázke osobného bankára typu: „pán KLIENT chcete si splniť svoj sen a ísť na dovolenku?“ zvýšiť pozornosť. Môžete byť veľmi ľahko doslova „na počkanie“ zadĺžený o 2 - 3-tisícky, ktoré ani nepotrebujete a ak ich miniete na dovolenku túto môžete splácať najbližších 8 rokov a nakoniec Vás vyjde na 5 - 6-tisíc.

To isté platí aj pri ponuke na „vianočné nákupy“, reklama typu „Urobte si Vianoce teraz a splácajte ďalších X rokov“, to akože budúci rok Vianoce nebudú?

Kúpte si radšej prasiatko

V posledný večer pre odchodom z dovolenky domov sa ma náš 10-ročný syn spýtal, či aj budúci rok pôjdeme k moru. Áno, pokiaľ na ňu zarobíme a odložíme si na ňu z rodinného rozpoču. Prispieť môže aj on tým, že bude odkladať z vreckového či z narodeninových príspevkov svojich babičiek.   Dovolenka je od slova „dovoliť si“ nie  „požičať si“.  A tak som synovi  kúpila pokladničku – prasiatko, kam si hádže drobné. Urobte tak aj VY!

Slavka Mráziková

Zaoberá sa komplexným riešením rodinných financií. Jej špecializáciou je financovanie bývania a investície.

Viac od autora →