Nerobte tú istú chybu ako 70% mladých ľudí. Ak chcete mať vyšší dôchodok, urobte toto

To, či vstúpite do druhého piliera ako 18 ročný alebo 35 ročný môže v budúcnosti predstavovať veľký rozdiel vo výške vašich úspor. 

save-2929979_1280.jpg

Do dnešného dňa neuzavrelo zmluvu o starobnom dôchodku až 70% mladých ľudí, ktorí vstúpili na pracovný trh v roku 2008, odkedy je vstup do druhého piliera dobrovoľný. Menšie percento mladých, ktorí vstúpili do druhého piliera sa však správa, akoby doň ani nevstúpili. Sporia totižto neefektívne a nevyvíjajú žiadnu aktivitu.

Je prirodzené, že mladí ľudia myslia skôr na veľmi blízku budúcnosť a chcú si plniť krátkodobé, často impulzívne sny, akými sú cestovanie, nový smartphone či čerpanie hypotéky. Ako uviedla pravda.sk, pri vstupe do druhého piliera treba rozmýšľať dopredu a myslieť na budúcnosť. To či vstúpite do druhého piliera v 18-tom roku životu alebo v 35-tom, čo predstavuje hornú vekovú hranicu vstupu, predstavuje veľký rozdiel. Čím skôr totižto vstúpite, tým vyššie úspory môžete v dôchodkovom veku očakávať.

Ľudia, ktorí vstúpili do druhého piliera vkladajú  svoje peniaze do dlhopisových garantovaných fondov.
 „Väčšina sporiteľov má v priemere ešte približne 25 až 35 rokov do svojho odchodu do dôchodku. To je dostatočne dlhá doba na to, aby sa pozitívne prejavili výhody investovania do akcií. Preto aj konzervatívnejší sporiteľ vo veku okolo 40 rokov, ktorý je v druhom pilieri od jeho založenia, by mohol mať v akciovom fonde minimálne polovicu svojich úspor. Tí odvážnejší, prípadne sporitelia, ktorí sú v druhom pilieri kratšie, môžu mať v akciách ešte väčšiu časť úspor,“ odporúča vedúci oddelenia správy aktív ASDSS Miroslav Kotov.

Fakt, že veľa mladých ľudí nevstupuje do druhého piliera sa však  môže v najbližšej dobe zmeniť. Tento rok vstúpilo do druhého piliera o 60 percent viac ľudí, ako tomu bolo minulý rok.  

ak chcete, aby vaše peniaze lepšie zarábali, kliknite sem