Ekonomika rastie, ale Slováci nie sú bohatší. Prečo?

Slovenská ekonomika je veľmi dobre rozbehnutá, nezamestnanosť klesá, príjmy ľudí rastú no aj napriek tomu viacerým Slovákom hrozia problémy.

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje, že Slováci sa za posledné roky rekordne zadlžili. Len za vlaňajšok si ľudia požičali na míňanie o 14 % viac ako v roku 2015, píše portál aktuality.sk.

„Riziko rýchleho rastu zadlženosti domácností je aktuálne jedno z najvýznamnejších rizík pre stabilitu slovenského finančného sektora,“ tvrdí NBS.

Podiel úverov domácnostiam na ich disponibilnom príjme je druhý najvyšší spomedzi jedenástich krajín strednej a východnej Európy.

Ako však NBS ďalej dodáva, najhoršie je to, že pribúdajú ľudia, ktorí úvery nedokážu splácať. Ročná miera zlyhania spotrebiteľských úverov sa od roku 2012 viac ako zdvojnásobila. Podľa národnej banky nárast podielu nesplácaných úverov je pritom v priamom kontraste s priaznivým vývojom ekonomiky a poklesom sadzieb.

Objem nesplácaných spotrebných úverov.Objem nesplácaných spotrebných úverov.

„Takýto vývoj v sebe nesie znaky kumulácie rizík v rastovej fáze ekonomického cyklu. Rovnaká situácia – rast podielu zlyhaných úverov na pozadí ekonomického rastu – nastala v slovenskom bankovom sektore aj v rokoch 2006 až 2007, tesne pred vypuknutím krízy,“ varuje NBS.

Niektorí odborníci upozorňujú na to, že takýto vývoj môže znovu roztočiť aj exekučnú špirálu. Pritom len minulý rok prebehlo viac ako 450-tisíc exekúcií.