Éra skvelých hypoték pokračuje. Je to šanca pre klientov aj poradcov

Banky nemajú istých ani „viazaných“ klientov a tvrdo o nich bojujú. V kampaniach budú pokračovať aj v lete. Za všetko môže tzv. Beblavého percento.

 Úrokové sadzby pri hypotékach neustále klesajú. Podľa najnovších údajov Národnej banky Slovenska požičali banky v priemere za 1,67 percenta. Lacné peniaze sa prejavili na rekordnom záujme. Oproti predchádzajúcemu maximu narástol objem nových úverov o neuveriteľných tristo miliónov eur, píše portál etrend.sk

Boj o klienta

 Za dramatickým rastom je silná konkurenčná vojna. Takzvané „Beblavého percento“ (podľa autora návrhu a poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého- pozn.red), ktorým parlament ohraničil poplatok za predčasné splatenie, znamená, že banky nemajú istých ani „viazaných“ klientov a tvrdo o nich bojujú. Nebude tomu inak ani v letných mesiacoch, aj preto už banky avizovali pokračovanie kampaní. Niektoré z nich dokonca ešte vylepšili ponúkané podmienky.

Nový rekord

 Priemerné úrokové sadzby sa už tretí mesiac držia pod dvoma percentami. Aktuálne je to nový rekord, a to 1,67 percenta. Výhodné úvery získajú klienti s nižším percentom hodnoty založenej nehnuteľnosti. Tí ostatní, bez vlastných prostriedkov, si musia priplatiť. Platí, že výhodnejšie úroky ponúkajú banky pri kratších fixáciách. Pri trojročnej fixácii sú úrokové sadzby najnižšie, pri päťročných mierne vyššie. Klient by sa však nemal zaujímať len o sadzbu, ale o celkové náklady vrátane poplatku. V prípade najvýhodnejšej ponuky napríklad platí, že ju klient získa pri využívaní ďalších služieb vrátane poistenia.