Existuje na finančnom trhu najlepší produkt?

Za 20 rokov praxe v oblasti finančného sprostredkovania sa ma veľa ľudí pýta, či existuje najlepší produkt. Skrátka chcú aby som im dal najlepší produkt, píše regionálny riaditeľ Salve Miroslav Kykloš.

Či existuje najlepší produkt je podobná otázka ako tá, či existuje najlepšie auto, najlepší koláč, najlepšie bývanie.  Ak pre niekoho je najlepšie auto podľa výbavy, pre ďalšieho je to farba a niekoho značka....

Najlepší vs. najvhodnejší

Dovolím si povedať, že nepoznám najlepší produkt vo svete financií. Tu si treba uvedomiť, aké kritéria si dám na to, aby som mal najvhodnejší produkt, ale nie najlepší.

Neexistuje produkt, ktorý dokáže riešiť všetky požiadavky klienta.  Preto pri výbere produktu je potrebné si ako prvé nastaviť kritéria  a podmienky, čo očakávam od riešenia. 

„ČZTM“

Ďalej by som tiež odporúčal si pozorne prečítať, čo podpisujete a hlavne dodržiavať pravidlo „ČZTM (čo z toho mám ja a nie ten kto mi predáva produkt).

Keď sa opýtate klienta otázku, čo si kúpil a prečo si vybral ten produkt, vo väčšine prípadov znie odpoveď: „Pretože mi poradca povedal, že je to ten najlepší produkt.“

Kvalita alebo kvantita?

Ďalšie pravidlo, na ktoré by ste mali sústrediť pozornosť je počet produktov. Ako píšem vyššie, síce neexistuje jeden produkt na všetko, ale na druhej strane nie je dôvod, aby ste mali uzatvorené veľké množstvo produktov. Stáva sa mi, že niektorí klienti ani nevedia, aký produkt majú uzatvorený, kde ho majú uzatvorený a aké má výhody, prečo si ho uzatvorili a čo im rieši v ich živote.

Preto navrhujem, aby si aspoň jeden člen z rodiny sadol k všetkým finančným produktom a spísal si, čo máte, čo vám to kryje a čo od toho očakávate a ako to môžete využiť vo svoj prospech.

Ak nerozumiete, čo je v zmluvách napísané, tak si v prvom rade nájdite v zmluve hlavné parametre a vo všeobecných podmienkach  hľadajte vysvetlenie pojmov.

Učiť sa, učiť sa, učiť sa...

Najlepšie, čo môžu klienti urobiť je vzdelávanie sa vo finančnom svete. Peniaze nie sú všetko, ale treba ich na všetko v živote, tak prečo by ste im ako klient nemali rozumieť?  Peniaze môžu pracovať pre klienta, na druhej strane vo väčšine prípadov pracujú pre toho, kto im rozumie.

Ak chcete o peniazoch vedieť viac kontaktujte nás TU.