Fínsko otestuje zaručený príjem pre všetkých

Premiér plní volebný sľub a dúfa, že zavedenie všeobecného základného príjmu prispeje k zvýšeniu zamestnanosti a zjednodušeniu systému sociálnych dávok.

 Fínska vláda od budúceho roka zavedie skúšobne takzvaný všeobecný základný príjem. Vybraná skupina občanov bude od štátu automaticky dostávať 560 eur mesačne. Fíni ho chcú otestovať na skupine 2-tisícoch ľuďoch v produktívnom veku, ktorí by boli náhodne vybraní zo všetkých obyvateľov. Vplyvy všeobecného základného príjmu by sa potom porovnali s kontrolnou skupinou ľudí rovnakého typu, ktorí by žiadny zaručený príjem nepoberali. Informovala o tom agentúra AFP, píš portál hnonline.sk.

Volebný sľub

 Projekt je súčasťou volebných sľubov, s ktorými prišiel centristický premiér a bývalý podnikateľ Juha Sipilä. Ten dúfa, že zavedenie všeobecného základného príjmu prispeje k zvýšeniu zamestnanosti a zjednodušeniu systému sociálnych dávok. Experiment so zaručeným príjmom sa má v januári 2017 rozbehnúť aj v holandskom meste Utrecht.

 Na celoštátnej úrovni ale garantovaný príjem pre všetkých občanov odmietli na začiatku júna v referende vo Švajčiarsku. Podľa návrhu mal činiť 2500 frankov (2 292 eur) mesačne bez ohľadu na to, či dotyčný pracuje alebo je nezamestnaný. Na druhej strane chcelo Švajčiarsko zrušiť všetky sociálne dávky, podpory a príspevky.

Garantovaný príjem

 Garantovaný univerzálny príjem zjednodušene znamená, že každý občan krajiny má nárok na určitý finančný obnos, ktorý mu štát pravidelne vypláca. Tieto peniaze dostane bez ohľadu na to, či má príjem z práce alebo nie.

 Zástancovia vyzdvihujú administratívnu nenáročnosť a transparentnosť. Systém má mať aj pozitívny vplyv na pôrodnosť, ženy plánujúce materskú by sa nemuseli v takej miere potýkať s výpadkami v rozpočte v domácnosti. Základný príjem by navyše znížil rozdiely v základnom ohodnotení medzi mužmi a ženami.

Naopak, odporcovia tvrdia, že novinka by nenútila niektorých pracovať a zároveň by zanedbávala tých, ktorí sociálne dávky najviac potrebujú. Opatrenie by potom v neposlednom rade bolo najmä nákladné pre štátne rozpočty.