Firma ponúka autá „zadarmo“. Pozor, zaváňa to pyramídovou hrou

Túžite po novom aute, ale nemáte naň peniaze? My vám ho prenajmeme na 2 roky za nulový mesačný poplatok, sľubuje firma Dexcar. Jej podnikanie už preveruje Slovenská obchodná inšpekcia (SOI).

Videoprezentácie firmy Dexcar, ktoré môžete nájsť na internete, ľudí presviedčajú, že cesta za ich vytúženým autom je skutočne jednoduchá. Má to však viacero háčikov, píše portál gazduj.sk. Najskôr si totiž musíte kúpiť miesto na čakacej listine, ktoré stojí od 390 do 1700 eur. A to ešte nie je všetko. Aby ste sa k svojmu autu dostali, musia sa vám naň zložiť noví členovia, ktorých do systému zapojíte. Tí tiež zaplatia za svoje miesto na čakacej listine. A takto to ide ďalej.

Čo je najhoriše, firma vám nedokáže dať garanciu, že sa k vozidlu po zaplatení poplatku dostanete. Sama sa k tomu priznáva v zmluvných podmienkach: „Firma Dexcar neustále pracuje na podpore produktov a služieb pre nových zákazníkov, avšak to nie je vždy zárukou plnej realizácie objednávky.“ Členom, ktorí ani po dvoch rokoch od zaplatenia registračného poplatku auto nedostanú, sľubuje firma vrátenie 90 až 93 % sumy. Zvyšok si nechá, ako akýsi poplatok za spracovanie objednávky.

Firmu Dexcar preveruje SOI pre podozrenie z pyramídovej hry.Firmu Dexcar preveruje SOI pre podozrenie z pyramídovej hry.

Zástupcovia spoločnosti označujú tento spôsob podnikania ako „zdieľaná ekonomika“. O pyramídovej hre nesmie byť ani reč. Avšak zdieľaná ekonomika funguje tak, že ľudia v nej zdieľajú veci, ktoré nepotrebujú alebo celkom nevyužívaj a nezdieľajú peniaze.

Firmu už preveruje Slovenská obchodná inšpekcia. A v Taliansku už Dexcar čelí trestnému oznámeniu. „Na základe spotrebiteľského podania a informácií, ktoré má Slovenská obchodná inšpekcia k dispozícii od dozorného orgánu v Taliansku, sa Slovenská obchodná inšpekcia obrátila na nemecký dozorný orgán so žiadosťou o zaslanie informácií o činnosti spoločnosti Dexcar Autovermietung,“ informovala SOI. „Dôvodom žiadosti je preverenie podozrenia na vytvorenie, prevádzkovanie alebo podporovanie pyramídovej schémy.“