Hypotéka pre mladých je opäť nedostupnejšia

Mladí hypodlžníci majú opäť menšiu šancu siahnuť na benefity od štátu. Chcete vedieť, prečo?

Príjmový strop pre získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých sa od 1.7.2017 opäť znížil. Nárok na ňu majú tí mladí, ktorých priemerný príjem nepresiahne 1166,1 eura. Horná hranica príjmu sa mení štyrikrát ročne, v závislosti od vývoja priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Príjmová hranica klesla

Príjmová hranica pre získanie bonifikovanej hypotéky predstavuje od 1. júla 1166,1 eura. Oproti súčasnej hranici je to pokles o necelých 120 eur. Banka pri žiadosti klienta o bonifikovanú hypotéku zohľadňuje príjem klienta za uplynulý kalendárny rok, vrátane prípadných bonusov či odmien. V prípade, ak o hypotéku žiada dvojica, posudzuje sa ich príjem spoločne. Maximálna povolená výška ich spoločného zárobku je tak dvojnásobná, na úrovni 2332,2 eura. Keďže kľúčový je ich spoločný príjem, môže jeden zo žiadateľov zarábať aj viac, ako je maximálna výška stanovená pre jednotlivca, pokiaľ ten druhý zarába menej.

Kto môže získať hypotéku pre mladých

Získanie zvýhodnenej hypotéky pre mladých je podmienené výškou príjmu žiadateľa. Ten nemôže byť vyšší ako je 1,3- násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Príspevok je možné získať najviac na sumu 50 000 eur počas prvých piatich rokov splácania. Kritériom je aj vek ku dňu podania žiadosti. Hypotéku pre mladých môžu získať ľudia od 18 do 35 rokov.

Ak chcete výhodnú hypotéku, kliknite sem