Hypotekárny boom - bude pokračovať alebo prídu tvrdé zmeny?

V súčasnosti sa stále viac Slovákov zadlžuje kvôli novému bývaniu, a to aj vďaka rekordne nízkym úrokovým sadzbám a ďalším výhodným podmienkam. Bude toto hypotekárne šialenstvo pokračovať?

Momentálne je v úveroch na bývanie poskytnutých 24 mld. eur s medziročný rastom 14 percent píše portál sme.sk. No a podľa bankových expertov to vyzerá tak, že hypotekárny boom zatiaľ nič neohrozí. Nepribrzdil ho ani rast cien nehnuteľností a developeri naďalej prejavujú záujem o výstavbu ďalších bytových jednotiek.

V prospech ochoty zadlžovať sa hovoria aj nízke úrokové sadzby a veľká miera istoty v podobe príchodu nových investícií alebo nízkej nezamestnanosti.

A banky sa samozrejme z hypotekárneho ošiaľu tešia, pretože s úverom na bývanie si väčšinou klient objedná aj ďalšie služby banky. Väčšinou je to účet, ďalší úver, alebo sporenie.

Hypoteky sa budú držať na rovnakej úrovni, myslia si experti.Hypoteky sa budú držať na rovnakej úrovni, myslia si experti.

Člen predstavenstva Poštovej banky Peter Hajko si myslí, že nás žiadne zásadné zmeny na trhu s hypotékami nečakajú. V budúcom roku by síce úrokové sadzby mohli ísť mierne nahor a v roku 2019 by sa mal tento trend len potvrdiť. Ale neočakáva, že sa sadzby ocitnú na úrovni ako pred tromi či piatimi rokmi, teda okolo troch percent. Ak posun v úrokoch nastane tak pravdepodobne len niekde okolo pol percenta. “Nemyslím si, že rast sadzieb bude na úrovni jedného percenta,“ doplnil Hajko.

Rovnako ako so zvýšením, nemusíme už podľa vedúceho oddelenia retailovej cenotvorby a kontroly vo VÚB Michala Vérffyho počítať ani s výrazným znižovaním úrokových sadzieb. Najväčší pokles už má Slovensko za sebou. Ak ešte príde k zníženiu úrokových sadzieb, bude to podľa Vérffyho len lokálna konkurenčná kampaň na získanie trhového podielu.

Chcete výhodnú hypotéku, kliknite SEM