Hypotéku pre mladých zrušia. Ministerstvo chystá inú výhodu

Hypotéka pre mladých je pri súčasných nízkych úrokových sadzbách iba nástroj na dotáciu bánk. Ministerstvo financií sa to chystá zmeniť.

Z predbežnej informácie, ktorú zverejnilo Ministerstvo financií vyplýva, že hypotéka pre mladých by sa mala radikálne zmeniť.

Štát dotuje banky

Momentálny systém hypotéky pre mladých totiž nedotuje mladých ale banky. Ľudia do 35 rokov, môžu po splnení určitých podmienok dostať takzvanú štátnu dotáciu. Tá funguje tak, že banka žiadateľovi zníži vypočítanú úrokovú sadzbu o tri percentá. Dve sú od štátu a o jedno percento ju znižuje banka, píše portál sme.sk. Tento systém je však pri momentálnych nízkych úrokových sadzbách siahajúcich hlboko pod dve percentá výhodný iba pre banky.

Hypotéka pre mladých sa zmení

Ministerstvo financií preto pripravuje novelu zákona o dani z príjmov, kde navrhuje zavedenie odpočítateľnej položky z daňovej povinnosti pre mladých poberateľov hypotekárneho úveru, píše portál vofinanciách.sk. Malo by teda ísť o podobný princíp ako pri daňovom bonuse. Zmena by mala byť platná od roku 2018. Keďže ide zatiaľ len o predbežnú informáciu, presnejšie podrobnosti zatiaľ nie sú známe. “Nateraz je preto predčasné hovoriť o konkrétnom nastavení parametrov,” skonštatovalo ministerstvo.

Aktuálne podmienky hypoték pre mladých:

– Hrubý mesačný príjem za prechádzajúci rok nesmie prekročiť 1 155,70 eura.
– Pri dvojici je spoločný príjem 2 311,40 eura.
– Dotovanú hypotéku môžu získať mladí do 35 rokov.
– Dotácia tvorí 3 %.
– Dotáciu je možné získať najviac na sumu 50 tis. eur.
– Zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty nehnuteľnosti.
– Úrokové zvýhodnenie platí päť rokov.