Hypotéky budú drahšie. Treba začať šetriť, nielen splácať

Slováci využili nízke úroky na hypotékach a rekordne sa zadlžili. Dobré časy sa však končia, splátky úverov by sa mali zvýšiť.

 Európska centrálna banka počíta s rastom cien v hospodárstve a očakáva sa tak vyššia inflácia. V budúcom roku môže ukončiť tlačenie peňazí, ktoré znižuje úroky pri hypotékach a to spôsobí zvýšené mesačné splátky úverov na bývanie, píše portál pravda.sk.

Koniec nových peňazí

 Ukončenie tlačenia nových peňazí, ktoré je spojené so zvyšovaním úrokov na hypotékach, môže ohroziť najmä slovenské domácnosti a ich rozpočty. Slováci totiž nízke úroky využili na nové úvery a zadlžili sa. Nevytvárali si rezervu do budúcna. A pri porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy je zrejmé, že slovenské domácnosti patria medzi najviac zadlžené.

Majte sa na pozore

 Doteraz úroky na hypotékach klesali, pretože Európska centrálna banka neustále tlačila nové peniaze. Práve ona má rozhodnúť o ukončení tlačenia peňazí. Predpokladá sa, že sa to udeje do konca roka 2017 a že by sa to mohlo ohlásiť už v septembri. Dlžníci bánk tak majú ešte dostatok času na vytvorenie finančnej rezervy, alebo na mimoriadne splatenie časti hypotéky. Obidve možnosti zaistia ľahšie splácanie hypotéky aj v časoch zvyšovania úrokov.

Začnite si sporiť

 Zodpovednosť za zvládnutie platenia vyššej mesačnej splátky hypotéky je v prvom rade na strane klienta banky. Banky už dnes, predtým, než schvália klientovi úver, pracujú aj so scenárom, či by klient zvládol splatiť pôžičky aj pri vyšších úrokoch, ako je aktuálna situácia.

Je potrebné premýšľať vopred o tom, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať. V prípade výraznejšieho zvýšenie by tak mohlo v niektorých prípadoch dôjsť k vzniku problémov pri splácaní alebo, že sa zníži životná úroveň ľudí.